Sıçanlarda indometazinle oluşturulan mide ülseri üzerine atorvastatinin etkisinin incelenmesi
Effects of atorvastatin on indomethacin induced gastric ulcer in rats
  1. Tez No: 194976
  2. Yazar: ÖZGE UYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. B. SÖNMEZ UYDEŞ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Statinler kolesterol sentezinde hız kısıtlayıcı enzim olan 3-hidroksi-3 metil glutaril KoenzimA redüktazın (HMG-KoA) spesifik ve kompetitif inhibitörleridirler. Son yıllardaki çalışmalar statinlerin plazma kolesterol düşürücü etkilerinden bağımsız pleiotropik etkilerinin olduğunu ortaya koymuştur. Sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan intestinal ülser ve kolit gibi inflamatuvar hastalıklarda bazı statinlerin antioksidan ya da antiinflamatuvar özellikleri ile iyileştirici etkiler gösterdiği belirlenmiştir. Buna karşın, klinik bir raporda 3 ay süreyle günde 20 mg dozda atorvastatin kullanan bir hastada gastrik ülser geliştiği bildirilmiştir. Bu çalışmada sıçanlarda indometazinle oluşturulan gastrik ülser üzerinde atorvastatinin etkisi incelenmiştir. Atorvastatinin artan dozlarının (0,5 mg/kg, 5 mg/kg ve 50 mg/kg) etkisi sıçanlara tek uygulama (akut model) ve 5 gün süreyle uygulanması (subkronik model) sonrasında değerlendirilmiştir. Atorvastatin sıçanlara oral olarak ve indometazin uygulamasından bir saat önce verilmiştir. Bir grup deneyde ise aynı dozlarda uygulanan gastrik atorvastatin mukoza üzerinde direkt etkisi araştırılmıştır. Ülser lezyonları hem makroskobik olarak ölçülmüş (mm) hem de mikroskobik olarak değerlendirilmiştir. Atorvastatinin etkisinde mevalonat yolağı inhibisyonu ve iNOS'un rolü araştırılmış ve ayrıca sistolik kan basıncı değerleri, kan kolesterol düzeyleri ve mukozal nötrofil lokosit sayıları ölçülerek etki mekanizması aydınlatılmaya çalışılmıştır. Bulgularımız, hem akut hem de subkronik modelde atorvastatinin 0.5 ve 5 mg/kg dozlarda indometazin ile oluşturulan gastrik ülser üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığnı ancak 50 mg/kg dozda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ülser lezyonlarını şiddetlendirdiğini göstermiştir. Histopatolojik sonuçlar bu bulguları desteklemiş ve atorvastatinin indometazinle oluşturulan gastrik ülseri şiddetlendirici etkisine mukozaya nötrofil infiltrasyonundaki artışın ve iNOS'un aracılık ettiği belirlenmiştir. Öte yandan, atorvastatinin gastrik mukoza üzerinde direkt ülserojen bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Statins are the spesific and competitive inhibitors of the rate limiting enzyme 3-hydroxy-3 methyl glutaryl CoenzimA reductase (HMG-CoA) in cholesterol synthesis. Recent studies have shown that statins have pleiotropic effects independent from their cholestrol lowering effects. It was suggested that statins have healing properties related to their antioxidant and antiinflammatory effects in experimental rat models of some inflammatory diseases such as intestinal ulcer and colitis. On the other hand, in a clinical report, it was indicated that gastric ulcer is formed in a male patient after use of 20 mg/day atorvastatin for 3 months. In this study, effects of atorvastatin on indomethacin induced gastric ulcer in rats were investigated. The effects of increasing doses of atorvastatin (0,5 mg/kg, 5 mg/kg and 50 mg/kg) were examined after single (acute model) and 5-day (subchronic) applications to rats. Atorvastatin was given orally and applied an hour prior to indomethacin administration to rats. In another group of experiments, the direct effect of atorvastatin on gastric mucosa was investigated. Ulcer lesions were measured macroscopically (mm) and also evaluated microscopically. We tried to enlighten the action mechanism of atorvastatin by investigating the roles of mevalonat pathway?s inhibition and iNOS, and also examining systolic blood pressure and blood cholesterol levels, as well as counting mucosal neutrophil leucocyte amounts. Our results showed that in both acute and subchronic models, 0.5 and 5 mg/kg doses of atorvastatin have no significant effects on indomethacin induced gastric ulcer in rats, whereas 50 mg/kg atorvastatin statistically significantly aggravated ulcer lessions. Histopathological findings supported these findings and it was determined that atorvastatin?s effect on aggravation of indomethacin induced gastric ulcer is related to an increase neutrophil infiltration to gastric mucosa as well as to iNOS. Furthermore, it was found that atorvastatin has no direct ulcerogenic effect on gastric mucosa.