Kürecik bucağında etnobotanik bir çalışma
An ethnobotanical study in kürecik (malatya/akçadağ)
- Tez No: 194983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalısma Malatya'nın Akçadag ilçesine baglı Kürecik bucagında geleneksel olarak kullanılan bitkileri saptamak amacıyla yapılmıstır. Bu nedenle Temmuz 2005-Nisan 2007 tarihleri arasında bucakta 84 gün süren arazi çalısmaları yapılmıs, 20 yerlesim yerine gidilerek 350 bitki örnegi toplanmıstır. Bu bitkilerin yöresel adları, kullanılısları, kullanılan kısımları, hazırlanısları, uygulanıs sekilleri, dozları ve uygulama süreleri hakkında bilgiler derlenmistir. Toplanan örnekler, stanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Herbaryumu (ISTE)'nda saklanmaktadır. Bu çalısmanın sonucunda farklı kullanılıslara sahip 129 takson (123 dogal, 6 kültür) tespit edilmistir. Bunlardan 45'i bitkisel tedavi, 60'ı gıda, 13'ü baharat veya çay, 24'ü hayvan yemi, 16'sı boya, 16'sı yakacak olarak, 28'inin ise bunların dısında farklı kullanılısları oldugu saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
This study has an aim to identify the traditional usage of the plants in Kürecik district (Akçadag-Malatya). For this purpose, the field works have been done during 84 days between July 2005-April 2007. During this research 20 settlements have been visited and 350 plants specimens collected. The information for these plants such as local names, their usages, used parts methods of preparation and administration dosage, duration of treatments have been recorded. The collected specimens are kept in the Herbarium of the Faculty of Pharmacy, Istanbul University (ISTE). As the result of the identification, 129 taxa (123 wild, 6 cultivated) have been determined for several usages. Among them 45 taxa are used as medical purpose, 60 taxa as food, 13 taxa spice or tea, 24 taxa as fodder, 16 taxa as dyes and 16 taxa as fuel. Additionally 28 taxa have been established different usages.