Silikon yağı ilave edilen polimetilmetakrilat (pmma) protez kaide materyalinin mekanik ve mikrobiyolojik özelliklerinin araştırılması
Investigation of mechanical and microbiological properties of silicone oil added polymethylmetacrylate denture base material
  1. Tez No: 194987
  2. Yazar: ÖZLEM BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Dis hekimliginde polimetilmetakrilat hareketli protezlerde kaide materyali olarak ve obturatör protezlerde bulb kısmının sekillendirilmesinde sıklıkla kullanılır. Candida albicans' ın neden oldugu mantar enfeksiyonları protez kullanımına baglı olarak da gelisebilmektedir. Çalısmamızda polimetilmetakrilat protez kaide maddesine silikon yagı ilavesinin, Candida albicans ve Streptococcus mutans mikroorganizmalarının tutunumuna ve kaide materyalinin mekanik özelliklerine etkisi arastırılmıstır. Kontrol grubu (Grup 1) olarak katkısız polimetilmetakrilat kullanılmıstır. %0,5 (Grup 2), %1 (Grup 3) ve %2,5 (Grup 4) hacim oranlarında silikon yagı ilave edilen polimetilmetakrilat testlere tabi tutulmustur. Gruplar ısı ile polimerize edilmis akrilik bloklar seklinde hazırlandıktan sonra, CAD-CAM teknolojisi kullanılarak uygun standartlarına getirilmistir. Mekanik özelliklerin arastırılması için basma (ASTM D695- 02a), çekme (ASTM D638-03), 3 nokta egme (12 no' lu ADA) ve Charpy çarpma (ISO 179, 1993) testleri uygulanmıstır. Mikrobiyolojik arastırmada ise Candida albicans ve Streptococcus mutans' ın örneklere tutunumu incelenmistir. Her bir test için her gruptan onar örnek kullanılmıstır. Sonuçlar non-parametrik istatistik testlerden Whitney Mann- U ile degerlendirilmistir. %0,5 (Grup 2), %1 (Grup 3) ve %2,5 (Grup 4) oranında silikon yagı ilave edilen örnekler, katkısız örneklerle (Grup 1) karsılastırılmıs ve silikon yagı ilavesinin mekanik özelliklere ve Streptococcus mutans tutunumuna anlamlı derecede etkili olmadıgı bulunmustur (p(0,05).
Özet (Çeviri)
Polymethylmetacrylate is a commonly used material in dentistry as denture base material and as bulb material in obturator prostheses. Fungal infections caused by Candida albicans can occur after denture usage. In this study the effect of silicone oil addition to denture base material on Candida albicans and Streptococcus mutans adhesion and on the mechanical properties of the denture bases have been investigated. Pure polymethylmetacrylate has been used in control group (Group 1). The other groups tested contained polymethylmetacrylate with 0,5% (Group 2), 1% (Group 3), and 2,5% (Group 4) in volume silicone oil addition. The test subjects have been prepared as heat cured acrylyc blocs and then standardized by using the CAD-CAM technology. In order to investigate the mechanical properties, compressive strength(ASTM D695-02a), tensile strength (ASTM D638-03), flexural strength (12 no? lu ADA) ve impact strength (ISO 179, 1993) tests have been used. For the microbiological examinations the adhesion of Candida albicans and Streptococcus mutans to the test materials have been observed. Ten specimens from each group for each test. The results were evaluated with a non-parametrical statistical test- Mann Whitney-U test. Test groups with silicone oil addition (0,5% (Group 2), 1% (Group 3), and 2,5% (Group 4)) have been compared with the pure polymethylmetacrylate group.