Quality control investigation of a skin moisturiser used in the cosmetic industry, which is prepared by the use of oxygen-18 heavy water instead of light water
Oksijen-18 ile zenginleştirilmiş su kullanılarak hazırlanan ve kozmetik sanayinde kullanılan bir nemlendiricinin nemlendirme kalitesinin incelenmesi
- Tez No: 315636
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÜNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kozmetik sanayinde nemlendiricilerin hazırlanmasında bildiğimiz 16O'lı su (H216O) kullanılmaktadır. Bunun yanında, nemlendiricilerin içerisindeki suyun ciltte uzun süre kalarak cildi nemli tutabilmesi için, suyun kolay buharlaşmasını engelleyecek ve böylece cilt üzerinde suyun tutulmasını sağlayacak petrokimyasal katkı maddeleri de kozmetik malzemelerin hazırlanmasında kullanılmaktadır. Petrokimyasallar uzun süreli kullanımlar sonrası bazı dokularda birikerek kansere neden olabilmektedir. Deri üzerinde suyun tutulabilmesi için nemlendiricilerde minimum düzeyde petrokimyasal kullanılması durumunda, insan sağlığına yönelik bu risk faktörünün de büyük ölçüde azalacağı kuşkusuzdur. Bu da ancak, suyun doğal yollarla deri üzerinde tutulmasını, diğer bir deyişle, deri üzerinden geç buharlaşmasını sağlamakla mümkün olabilecek bir husustur.``18O'li Ağır Su? (H218O), yaygın olarak bulunan Hafif su'ya oranla biraz daha yüksek bir kaynama noktasına, dolayısıyla daha düşük bir buhar basıncına sahiptir ve deri üzerinden buharlaşmasının da Hafif su'ya oranla daha düşük olduğu bilinmektedir. Nemlendiricilerin önemli miktarda H218O içermesi durumunda, cilt üzerinde daha uzun süre tutulacağı ve nemlendirme etkisinin artırılması amacıyla kullanılmakta olan bazı petrokimyasal maddelerin kullanılmasına da fazla gereksinim kalmayacağı düşünülmektedir. Bu da, sağlıklı, kaliteli ve cildi nemlendirme etkisi daha yüksek kozmetik ürünlerin hazırlanması anlamını taşımaktadır. İşte, bu çalışmada ?18O'li Ağır Su? ile hazırlanan nemlendiricilerin deri üzerindeki nem oranına etkisi incelenmiştir.Piyasada satılmakta olan bir nemlendiricinin içindeki su buharlaştırma yöntemiyle 41 0C sıcaklıktaki silikon yağı banyosunda nemlendiriciden uzaklaştırılmıştır. İlk olarak, buharlaştırma ile nemlendiricinin yapısında değişim olup olmadığının incelenmesi amacıyla, suyu alınan kuru nemlendiriciye buharlaştırılan miktarda saf su ilave edilmiştir. Oluşturulan bu yeni nemlendirici ile söz konusu nemlendiricinin el ve kol bölgelerinde verdiği nem ölçüm sonuçları, nemlendiricinin yapısının değişmediğini, nemlendiriciden yalnızca suyun buharlaştırıldığını göstermiştir. Diğer taraftan, oda sıcaklığında buharlaşmaya bırakılan nemlendiriciden buharlaşan su yüzdesinin, silikon yağı banyosunda buharlaştırılan su yüzdesi ile aynı olduğu da tespit edilmiştir.``18O'li Ağır Su?yun etkisinin incelenmesi amacıyla ise, suyu alınan nemlendiriciye bu defa aynı miktarlarda değişik 18O zenginliğine sahip ``18O'li Ağır Su?lar ilave edilerek bu nemlendiricilerin deri üzerindeki nem oranına etkileri incelenmiştir. ``18O'li Ağır Su'' ile hazırlanan nemlendiricilerin el ve kol bölgelerinde söz konusu nemlendiricinin önceki durumuna göre deriye daha fazla nem verdiği, artan 18O zenginliğinin yükselmesi ile derideki nem oranının da arttığı ve bu etkinin su ile temas olmadığı sürece 24 saat kadar devam ettiği tespit edilmiştir.Elde edilen bu sonuçlar, `18O'li Ağır Su'' ile üretilebilecek yeni nemlendiricilerin deriyi oldukça daha uzun süre nemli tutabileceğini ortaya koymuş bulunmaktadır ki bunun da, kozmetik sanayi için oldukça önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
For the preparation of moisturisers in the cosmetics industry, light water (H216O) is being used. In order to imprison the water molecules inside the moisturiser, petrochemical additives that make water evaporate harder are used on the skin. These petrochemicals might accumulate after long-term use and cause cancer. If the use of petrochemicals to keep water molecules on the skin was kept to a minimum, the risks to human health would be minimised. However, this is only possible if natural ways to keep water on the skin longer and evaporate later are provided.In comparison to base water, ?Heavy 18O Water? has a higher boiling point, and therefore, less vapour pressure, so it evaporates less and later from the skin. In the moisturisers that contain ?Heavy 18O Water?, more water will remain on the skin for longer so that there will be no need for petrochemicals to increase the moisturising effect. Thus, this means a higher quality and higher moisturising ratio for cosmetics. The aim of this study, is to investigate the effects of the moisturisers prepared with ``Heavy 18O Water?? on the moisture ratio of the skin.The water inside a moisturiser from the market was evaporated at 41°C in a silicone oil bath. First, pure water was added in the same amount to investigate whether the character of the moisturiser had changed. Moisture measurements on the arms and hands to compare the new moisturiser prepared with pure water and the moisturiser from the market showed that the characteristics of the moisturiser remained undisturbed. Other moisturisers left at room temperature to evaporate and those in the oil bath lost the same amount of water.``Heavy 18O Water?? was then added in the same amount, but with different ratios of 18O, to the evaporated moisturiser and the effects on the moisture ratio of the skin were investigated. The moisturisers prepared with ``Heavy 18O Water?? showed more moisture compared to the ones from the market, and the ratio of moisture was consistent with the amount of 18O in the water. Additionally, if not contact was made with water, the effect lasted for about 24 hours.In the light of the obtained results, cosmetic moisturisers that are produced with ?Heavy 18O Water? can keep the skin moisturised for longer, which carries a significant importance for the cosmetics industry.