Etik konsültasyon/danışmanlık konusunda kliniklerde çalışan sağlık görevlilerinin tutum ve beklentileri
Expectations and attitudes concerning ethics consultation of physicians’ and nurses’ working in clinics
  1. Tez No: 194994
  2. Yazar: ESİN KARLIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM BAŞAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Çalışmada, kliniklerde görevli hekim ve hemşirelerin tıbbi uygulamalar konusunda ikilem yaşadıkları uygulama alanlarının, kimlerle/ne tür çatışmalar yaşadıkları ve çözmek için kime başvurduklarının, hizmeti verecek kişide aradıkları nitelikler ve hizmetin kurumsal olarak yapılandırılması konusundaki görüşlerinin belirlenmesi hedeflendi. Veriler doğrultusunda, hastanelerde klinik etik danışmanlık hizmetlerinin sunulmasına ilişkin uygulamaya yönelik bir yapılanma modeli geliştirilmesi ve ülkemizdeki sağlık hizmetlerinin evrensel etik ilkelere uygun olarak işleyişine farklı bir açıdan bir katkı sağlanabilmesi amaçlandı. Araştırma evreni olarak Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin dahili ve cerrahi kliniklerinde görevli hekim ve hemşireler seçildi. Verilerin toplanmasında hekim ve hemşirelere yönelik iki farklı anket hazırlanarak uygulandı. Katılımcılar anket öncesinde çalışmanın amaç ve kapsamını içeren bir bilgi formuyla aydınlatılarak gönüllü olmaları esas tutuldu; kurum amirlerinden yazılı izin alındı. Verilerin istatiksel analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, aritmetik ortalama, standart sapma, minimum ? maksimum değerler, frekans ve yüzde ile her iki grup içindeki farkları karşılaştırmak için Ki-Kare Testi uygulandı. Araştırmanın sonucunda hekim ve hemşirelerin değişen sıklıklarla hasta ve ailesi, diğer sağlık çalışanları ve hastane yönetimiyle tıbbi bakımla ilgili görüş ayrılığı yaşadıkları; en sık hasta ve ailesinin uygun tedaviyi reddetmesi ve kötü iletişim konularında etik sorunlarla karşılaştıkları; tamamına yakınının çalıştıkları kurumda etik danışmanlık hizmetlerinin yapılandırılmasını istedikleri ve hizmetin Deontoloji Anabilim Dalı bünyesinde verilmesini tercih edecekleri; hizmeti verecek kişinin mutlaka deontoloji uzmanı olması gerektiğini düşündükleri; danışmandan hekimlerin öncelikle vaka danışmanlığı, hemşirelerin de etik eğitimi hizmeti bekledikleri belirlendi. Sonuçlar doğrultusunda kurum bünyesinde uzman kişilerce verilecek biçimde bu hizmetin yapılandırılmasının uygun olacağı belirlenerek, bu durumunda işleyişine yardımcı olacak ilkeler sıralandı; beraberinde hastalara ve çalışanlara duyurulmasına katkı sağlayacak tanıtıcı bir broşürle, bir ?Etik Danışmanlık Raporu? formu geliştirilerek sunuldu.
Özet (Çeviri)
This study is aimed at determining areas of practice where physicians and nurses face dilemmas in choosing which medical approach the right one is, what sort of conflicts they experience with whom and from whom they seek help in order to solve such problems, what qualifications they require a person to have in order to render the ethics consultation service, and what their views are when it comes to organizing the service according to the needs of their institution. In view of the data obtained, the study further aims to develop a model/pattern whereby clinical ethics consultancy services could be rendered and to contribute, from a different point of view, to the functioning of health services in Turkey in accordance with the universally accepted ethical rules and principles. The universe of the research is the physicians and nurses working in the clinics of internal and surgery in the Trakya University Medical Faculty. Two different questionnaires, one for the physicians and the other for the nurses, were made use of in collecting data. Participants were informed by a written note given along with the questionnaire about the aim and content of the research, and they were asked to volunteer. Written and oral consent was obtained from the authorities in charge of the departments where the research would be performed. In statistically analysing the data, defining statistical methods were employed (arithmetical average, standard deviation, minimum-maximum values, frequency and percentage), and chisquare test was used to make comparisons between the two groups. The results of the study revealed that as far as medical care was concerned, physicians and nurses held, in varying frequencies, different views from patients and their relatives, other health personnel and the authorities of the hospital, that ethical problems they mostly encountered were those of the refusal of proper treatment by patients and their relatives and inefficient communication, that almost all of them wanted ethics consultancy service to be organised and preferred this service to be rendered by the Department of Deontology, that they thought the person to be in charge of this service should be a deontologist, and that the main expectation of physicians from such a consultant was case consultancy and that of nurses was intraining on ethical subjects. Taking these results into consideration, it was determined that it would be appropriate to design the aforesaid service in such a way that it would be rendered by some experts from inside the institution. The results also made it possible to list those principles that could help the service prove efficient following its organisation. Finally, a form was developed, namely the `Ethical Consultancy Report? and so was a brochure to inform patients and personnel about this service.