İsperih (Razgrad-Bulgaristan) ilçesinde etnobotanik bir araştırma
An ethnobotanical study in isperih (Razgrad-Bulgaria) district
- Tez No: 194995
- Danışmanlar: Y.DOÇ. ŞÜKRAN KÜLTÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalıma Bulgaristan'ın Razgrad iline balı sperih ilçesinde halk arasında kullanılan bitkileri saptamak amacıyla yapılmıtır. Bu nedenle Haziran 2005-Temmuz 2006 tarihleri arasında vejetasyon döneminde ilçede toplam 59 gün süren arazi çalımaları yapılmıtır. Bu aratırma esnasında 23 yerleim biriminin (1 ilçe merkezi ve 22 köy) hepsine gidilerek 99 bitki örnei toplanmıtır. Bu bitkilerin yöresel adları, kullanılıları, kullanılan kısımları, hazırlanıı, uygulanı ekilleri, dozları ve uygulama süreleri hakkında bilgiler derlenmitir. Toplanan bu örnekler stanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Herbaryumu'nda saklanmaktadır (ISTE). Bu çalımanın sonucunda 72 türün (50 doal, 22 kültür) çeitli kullanılıları tespit edilmitir. Bunlardan 68'i halk ilacı olarak, 11'i gıda, 7'si baharat ve 26 türün tedavi ve gıdanın yanı sıra farklı kullanılıları olduu saptanmıtır.
Özet (Çeviri)
The local usage of the plants in Isperih district (Razgrad-Bulgaria) was investigated in this study. Field works have been done between June 2005-July 2006 in the vegetation period lasting for 59 days. 23 settlements (district center and 22 villages) have been visited and 99 plants specimens collected. Their local names, usages, used parts, methods of preparation, methods of administration, dosage, duration of treatment have been recorded. The collected plant specimens are kept in the Herbarium of the Faculty of Pharmacy, Istanbul University (ISTE). 68 taxa are used as medicine, 11 taxa as food, 7 taxa as spice and 26 taxa different purpose.