Dental implantlarda immediat yükleme
Immediat loading in implant dentistry
- Tez No: 194996
- Danışmanlar: PROF.DR. ESENGÜN YENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalısmada immediat yükleme konusunda yayınlanmıs literatürler seçilmis ve gözden geçirilmistir. Bu çalısmadan elde edilen bilgiler tartısılmıs ve özetlenmistir. mmediat yükleme protokolünün avantaj ve dezavantajları ve immediat yükleme protokolünün basarısını etkilemesi muhtemel faktörler analiz edilmis ve tartısılmıstır. Dis hekimliginde implant uygulamaları, titanyumun biyolojik özelliklerinin kesfedilmesiyle basarılı sonuçlara ulasmaya baslamıstır. Orijinal tedavi protokolünde implantlar osteointegrasyondan emin olmak için 3-6 aylık iyilesme periyodundan sonra yüklenmekteydi. Bununla birlikte bekleme süresiyle ilgili konforsuzluk ve sıkıntılar hastaların ve klinisyenlerin bu protokole karsı çıkmasına neden olmustur. Bu nedenle implanttın yerlestirilmesinden hemen sonra yüklemenin gerçeklestirilmesi denenmis ve klinisyenler arasında popülerlik kazanmıstır. Tedavi süresini kısaltma ve hastanın konforunu arttırma egilimiyle, implantların immediat yüklenmesi protokolü alternatif bir yaklasım olarak ortaya çıkmıstır. mmediat yükleme protokolüyle ilgili çalısmaların çogunda geleneksel iki asamalı protokol ile karsılastırıldıgında benzer basarı oranları rapor edilmistir. Bununla birlikte bu bulgular geleneksel iki asamalı protokolün gereksiz oldugunu göstermemektedir. Her iki yaklasım içinde uygun endikasyonu belirlemek için daha fazla çalısmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Literature published about immediate loading of dental implants has been selected and reviewed in this study. Findings from these studies were discussed and summarized. The advantages and disadvantages of immediate loading and factors that may influence the succes of immediate loading were analyzed and discussed. Implant dentistry has become successful with the discovery of the biological features of titanium. In the original two stage protocol, implants were loaded after 3-6 months healing period to ensure osseointegration. However, the discomfort and anxiety associated with waiting period remains a challenge to patients and clinicians. Hence, loading implant right after placement was attempted and has gained popularity among clinicians. With the trend of shortening treatment time and increasing patient comfort, immediate loading implants has emerged as an alternate approach. The majority of immediate implant loading studies reported similar success rates when compared to traditional 2-stage approach. Nonetheless these findings do not display that a traditional 2-stage approach is no longer necessary. Future studies are needed to identify the appropriate indications for both approach.