Premenopozal kadınlarda pilometrik egzersizlerin kas gücü üzerine etkisi
The effects of plyometric exercises on muscle power in premenopausal women
- Tez No: 195018
- Danışmanlar: PROF. SAFİNAZ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Obstetrics and Gynecology, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Düzenli yapılan egzersizlerin kas kuvveti ve kemik kitlesi üzerine olumlu katkıda bulundugu bilinmektedir. Bununla birlikte yapılan çalısmalarda kas kuvveti ve kemik mineral yogunlugu arasında da pozitif bir iliskiden bahsedilmektedir. Premenopozal dönemde ilerleyen yasla anlamlı kemik kayıpları görülmektedir. Bu çalısmada pilometrik ve izokinetik egzersizlerin premenopoz dönemi kadınlarda kas kuvveti ve duygu durum üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçladık. Çalısmamızda premenopoz dönemindeki 26 kadın ile Kontrol Grubu (n=8), Pilometrik Egzersiz Grubu (n=10), zokinetik Egzersiz Grubu (n=8) olmak üzere 3 grupta çalısıldı. Egzersiz çalısmaları baslamadan önce deneklere, kas kuvvetini belirlemek amacıyla gövde fleksör ve ekstansör, kalça abdüktör ve addüktör kaslarına izokinetik kas testi uygulandı. Duygudurum degisikliklerini degerlendirmek için Beck Depresyon Ölçegi ve Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçekleri uygulandı. Bu degerlendirmeler 6 haftanın sonunda tekrarlandı. Kontrol Grubu deneklerimiz egzersiz programına alınmadan günlük yasantılarına devam ettiler. Pilometrik Egzersiz Grubu'ndaki deneklere 6 hafta, haftada 3 gün sıçrama egzersizleri uygulanırken izokinetik Egzersiz Grubu deneklerimize haftada 3 gün olmak üzere 6 hafta süresince izokinetik gövde fleksiyon ekstansiyon çalısması uygulandı.
Özet (Çeviri)
It is known that regular exercise has benefical effects on muscle power and bone mass. Furthermore studies showed a correlation between muscle strength and bone mineral density. Premenopausal women have significant age-related bone mineral density loss. In the present study, we aimed to examine the effects of plyometric and isokinetic exercises on muscle strength and mood in premenopausal women. 26 premenopausal women assigned to one of the three groups: Control Group (n=8), Plyometric Exercise Group (n=10) and Isokinetic Exercise Group (n=8). Prior the exercises subjects were evaluated by an isokinetic muscle test applied on trunk flexor and extansor muscles, hip abductor and adductor muscles to their muscle strength. To asses the determine changes in the mood, subjects filled out the Beck Depression Scale and State-Trait Anxiety Scales. These measurements were repeated at the end of the 6 week period. While the participants in Plyometric Exercise Group were asked to attend jumping exercises for 6 weeks, the participants in Isokinetic Exercise Group were asked the attend isokinetic trunk flexion extantion exercise for three times a week during 6 week period.