Gebelik esnasında methidathion'a (md) maruz kalan gebe ratların yenidoğan yavrularının akciğer dokusunda oluşan hasar ve bu hasara kafeik asit fenil ester (cape)'in etkisinin histopatolojik olarak araştırılması
A histopathological investigation of lung tissue damage in infants of rats induced by methidathion during their pregnancy period: effects of cape
- Tez No: 195036
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN SULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Patoloji, Anatomy, Histology and Embryology, Pathology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Methidathion tarım ürünlerine zarar veren böceklere karşı yaygın olarak kullanılan ve geniş bir kullanım alanına sahip olan organofosfatlı insektisittir. Organofosfatların plesantadan geçtiği daha önceki çalışmalarda tespit edilmiştir. CAPE ise bal arılarının propolislerinin aktif bir bileşenidir. CAPE'nin daha önceki çalışmalarda antiiflamatuar, antimikrobial ve antioksidan özellikleri tespit edilmiştir. Bu nedenle bu çalışmada gebelikte MD'ye maruz kalan anne ratların yavrularının akciğerlerinde oluşan patolojiler ve bu patolojilere CAPE'nin koruyucu etkisinin histopatolojik açıdan incelenmesi amaçlandı. Deney grupları; Grup 1: kontrol, Grup 2: Gebeliğin ilk 7 gününde 5mg/kg/gün MD, Grup 3: ilk 7 gününde 5 mg/kg MD + 10 mikromol/kg CAPE, Grup 4: Gebeliğin son 7 gününde 5mg/kg MD, Grup 5: Gebeliğin ilk 7 gününde 5 mg/kg /gün MD + 10 mikromol/kg CAPE verilen gruplar şeklinde oluşturuldu. MD oral gavaj ile ve CAPE de intraperitoneal olarak verildi. Gebeliğin sonunda yavrular doğduktan 3 gün sonra dekapite edildi, akciğerleri diseke edilerek %10'luk formaldehid içerisine konuldu ve rutin histolojik doku takibi yapıldı. Daha sonra preperatlar ışık mikroskobunda değerlendirildi. Değerlendirmeler sonunda gebeliğin ilk ve son döneminde MD'ye maruz kalan anne ratların akciğerlerinde peribronşial inflamasyon, alveolar ve bronşiolar hemoraji, intraparankimal vasküler konjesyon ve trombosis, alveolar destrüksiyon ve intraparankimal infiltrasyon tespit edildi. CAPE uygulanması ile bu patolojilerde önemli oranda azalma tespit edildi. Ayrıca CAPE'nin özellikle gebeliğin ilk döneminde uygulanmasının gebeliğin son döneminde uygulanmasına göre daha fazla iyileştirici etkisi olduğu gözlendi. Sonuç olarak gebelikte MD ye maruz kalan anne ratların yavrularının akciğerlerinde söz konusu patolojiler oluşmakta ve CAPE uygulanması ile de özellikle gebeliğin ilk döneminde bu patolojiler önemli oranda azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Methidation is an organophosphate insecticide that has a wide spectrum of use in agriculture to insects that harm agricultural products. Previous studies determined that organophosphates pass through placenta. Research up to date is also revealed antiinflammatuar, antimicrobial, and antioxidant properties of CAPE that is an active component of honeybee propolis. This study therefore investigated pathologies occurred in lung of baby rats whose mothers exposed to MD during their pregnancy. Experiment groups are formed as; Group 1: control group, Group 2: 5mg/kg/gün MD in the first 7 days of pregnancy, Group 3: 5 mg/kg/day MD + 10 micromole/kg/day CAPE in the first 7 days of pregnancy, Group 4: 5mg/kg/day MD in the last 7 days of pregnancy, Group 5: 5 mg/kg/day MD + 10 micromole/kg/day CAPE in the first 7 days of pregnancy. MD is given with oral gavage while CAPE is given by intraperitoneal injection. Three days after the end of pregnancy, baby rats were decapitated and their lungs dissected and put in formaldehyde %10. Routine histological tissue analyse were performed and preparations were then examined by an optical microscope. Examinations revealed peribronchiale inflammation, alveolar and bronchiale hemorrhage, intraparenchymal vascular congestion and thrombosis, alveolar destruction, and intraparenchymal infiltration in experimental preparations. It is also observed that administration of CAPE has considerably reduced these pathologies and, ameliorating effects were higher in the first period, rather than the last period, of pregnancy. As a result, above pathologies may occur in infants whose mothers are exposed to MD during their pregnancy. However, it can be said that administration of CAPE in the first period of pregnancy may considerably reduce these pathologies.