Tenoksikamın sebep olduğu karaciğer hasarlanmasının immunohistokimyasal olarak değerlendirilmesi
Evaluation of liver damage caused by tenoxicam with immunohistochemistry
- Tez No: 195037
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALPASLAN GÖKÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tenoksikam nonsteroid antiinflamatuvar bir ilaçtır (NSA). Bu ilacın eliminasyonu tamamen karacigerde olmaktadır. NSA ile ilgili karaciger hasarları bildirilmistir. lacın karacigere olan etkileri histolojik, mmunohistokimyasal ve biyokimyasal yöntemler kullanılarak degerlendirildi. Deney grupları; her grupta 10 sıçan olmak üzere, kontrol (Grup I), tenoksikam 10 mg/kg/gün (Grup II), 20 mg/kg/gün (Grup III), 40 mg/kg/gün (Grup IV) seklinde düzenlendi. 10 gün boyunca devam edilen deney sonunda, sıçanların karaciger dokuları ketamin-ksilazin anestezisi altında alındı. Alınan doku parçalarının bir kısmı histolojik ve immunohistokimayasal degerlendirme için %10'luk nötral formaldehit içerisine, diger kısmı ise biyokimyasal çalısma için fosfat tamponu içerisine alındı. Çalısmanın sonunda, 10 mg/kg tenoksikam verilen gruba ait histolojik bulgularımızda karacigerdeki yapısal hasarın kontrol grubuna göre arttıgı tespit edildi ve bu artıs istatistiksel olarak anlamlıydı. 20 mg/kg tenoksikam verilen gruba ait histolojik bulgularda ise hasarlanmanın bir miktar daha arttıgı belirlendi. 40 mg/kg tenoksikam verilen grupta hasarlanma daha ciddi boyutta idi. mmunohistokimyasal bulgularımızda ise boyanma siddeti yine doza bagımlı olarak artmaktaydı bu artıs iNOS reseptörlerinin arttıgını ve NO düzeylerinin artısını göstermektedir. Biyokimyasal bulgularda kontrol grubu ile 10 ve 20 mg/kg tenoksikam verilen gruplar arasında SOD ve MDA düzeylerinin doza bagımlı olarak istatistiksel açıdan anlamlı ölçüde arttıgı görüldü. Deneyde gözledigimiz kontrol grubundaki çok az miktardaki immun boyanmanın deney gruplarında dozla birlikte artıs göstermesi, iNOS reseptör miktarıyla birlikte NO'in arttıgını gösterir. Bu durum NO'in artıs gösteren dozlarda zararlı oldugu göstermektedir. Sonuç olarak bu ajanın doza baglı olarak karaciger dokusunda hasar meydana getirdigini ve bunun lipit peroksidasyon yönünde oldugunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Tenoxicam is a nonsteroid antiinflamatory drug (NSAID). Elimination of this drug occurs completely in liver. Damages reported related with NSAIDs. The effects of tenoxicam on liver evaluated via histology, immunohistochemistry and biochemical analyses. Experiment groups designed as control (Group I), tenoxicam (10 mg/kg/day) (Group II), tenoxicam (20 mg/kg/day) (Group III), tenoxicam (40 mg/kg/day) (Group IV). Rats? liver tissues taken by ketamine-xylasine anesthesia at the end of ten days. Some parts of the tissues taken to the %10 neutral formaline when the others to the phosphate buffered saline for the biochemical studies. At the end of our study, damage in the liver tissues increased significantly in the 10 mg/kg tenoxicam group than the control group. The damage increased more in the 20 mg/kg tenoxicam group. The damage was serious in the 40 mg/kg tenoxicam group. Immunohistochemical studies showed staining levels increased dependent on the dose. This increases proof iNOS receptors and so NO levels increased at the experiment groups. Biochemical findings showed statistically significant increase at SOD and MDA levels in 10 and 20 mg/kg tenoxicam given groups than the control group. Increase of the minimal immune staining in the control group at given groups showed NO levels increases with the iNOS receptors. These data shows NO causes damage with the increasing doses. Consequently, we can say tenoxicam causes dose dependent damage in liver tissue with lipid peroxidation.