Gastrointestinal stromal tümörlerde siklooksijenaz-2 ekspresyonu
Cyclooxygenase-2 expression in gastrointestinal stromal tumours
  1. Tez No: 195059
  2. Yazar: ALPER SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CELALETTİN CAMCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Patoloji, Oncology, Pathology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
imal tümörleridir. GİST, gastrointestinal sistemde gelişen ve abdomene yayılabilen sarkomların CD-117 (c-kit) pozitif bir alt kümesini temsil eder. Kolorektal adenom ve karsinomlarda siklooksijenaz-2 (COX?2) ekspresyonunun arttığı bilinmektedir ancak stromal tümörlerde COX-2 ekspresyonu hakkında sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmaya GİST tanıları doğrulanmış 26'sı erkek (%61.9), 16'sı kadın (%38.1) 42 hasta alındı. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalında tüm vakalara ait preperatlar COX-2 ekspresyonu yönünden immünohistokimyasal yöntem kullanılarak incelendi. Hastaların yaş ortalaması 56.85 ± 12.90 yıl (32-77 yaş) olarak saptandı. Hastalar primer lokalizasyon açısından değerlendirildiğinde, vakaların %50'sinde mide, %35.8'inde ince barsak, %7.1'inde kalın barsak ve %7.1'inde diğer bölgeler primer bölge olarak saptandı. Gastrointestinal stromal tümörlerde COX-2 ekpresyonunun şiddeti ile mitoz sayısı arasında anlamlı bir korelasyon saptanırken; COX-2 ekspresyonu ile ölüm, metastaz, tümör büyüklüğü, risk evrelemesi, tirozin kinaz inhibitör kullanımı ve kitlenin operasyonda tam çıkarılması arasında ilişki saptanmadı. Bu sonuçlar ışığında, COX-2 inhibitörü ilaçların GIST'de tirozin kinaz inhibitörleri ile birlikte veya tek başına kullanımının, özellikle adjuvan tedavide nükslerin önlenmesi veya geciktirilmesinde faydalı olabileceğini düşünmekteyiz. COX-2 inhibitörlerinin GIST'deki yerlerine yönelik çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Gastrointestinal stromal tumours (GIST) are the most frequently encountered mesenchymal tumours of the gastrointestinal tract. GIST represents the subgroup of CD-117 (c-kit) positive sarcomas that is originating from the gastrointestinal tract extending to the abdominal cavity. It is known that cyclooxygenase-2 (COX-2) expression is increased in colorectal adenoma and carcinoma, however there is a limited number of studies in stromal tumours regarding the expression of COX-2. A total of 42 reconfirmed GIST cases (26 males and 16 females) is included in this study. An immunohistochemical COX-2 staining was performed to all cases in the Pathology Department of Gaziantep University. The mean age of the study population is 56.85 ± 12.90 years (32-77 years). The primary site of GIST is stomach in 50%, small bowel in 35.8%, large bowel in 7.1% and other in 7.1%. We found a statistically significant correlation between the tumor mitosis and COX-2 expression in GIST. However, there was no relationship between COX-2 expression and death rate, presence of metastasis, tumour size, risk staging, usage of tyrosine kinase inhibitor, and complete resection rate. In the light of these findings, the usage of COX-2 inhibitors with or without tyrosine kinase inhibitors in GIST patients may be helpful in the adjuvant setting to prevent or delay recurrences. Moreover, we need more studies to define the status of COX-2 inhibitors in GIST.