Makrozomik bebeklerde abdominal aortik intima-media kalınlıgı sol ventrikül kitle indeksi ve lipit profilinin belirlenmesi
Abdominal aortic intima-media thickness left ventricular mass and lipid profiles in macrosomic newborns
- Tez No: 195058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKÇAKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çocuklarda intrauterin maternal baglı metabolik degisimlere maruz kalmametabolik sendromun bazı komponenetlerinin görülmesi için anlamlı bir risk faktörüdür.Metabolik sendrom ile sol ventrikül kitle iliskisini arastıran arastırmaların sayısı azdır. Bizmakrozomik bebeklerde abdominal aortik intima-media kalınlıgı, sol ventrikül kitle indeksi velipit profili iliskilerini incelemeyi amaçladık.Materyal ve metod: Abdominal aortik intima-media kalınlıgı 30 makrozomikdiyabetik anne bebegi (grup A), 30 makrozomik saglıklı anne bebegi (grup B) ve 30gestasyonel yasına göre agırlıgı normal olan saglıklı bebekte (grup C) ölçüldü. Lipit profili vesol ventrikül kitle indeksi belirlendi.Bulgular: Ortalama abdominal aortik intima-media kalınlıgı grup A ve B (sırasıyla,0.489 ± 0.015 ve 0.466 ± 0.019 mm)'de kontrol grubuna (0.375 ± 0.024 mm) göre anlamlıyüksek bulundu. Grup A'nın kiloya göre düzeltilmis abdominal aortik intima-media kalınlıgıgrup B ve C'den yüksek bulundu. Makrozomik bebeklerde anlamlı lipit profil degisikliklerigörüldü. Hem sol ventrikül kitle indeksi hem de dogum agırlıgı grup A'da kontrol grubunagöre anlamlı olarak yüksek bulundu.Sonuçlar: Diyabetik annelerin makrozomik bebeklerinde lipit profil degisiklikleri ilebirlikte abdominal aortik intima-media kalınlıgı, sol ventrikül kitle indeksinin ve dogumagırlıgının artmıs saptandı. Bu bulgular gelecekte ateroskleroz olusumunda rol alabilir.
Özet (Çeviri)
Aims: Exposure to maternal diabetes in utero has been established as a significant riskfactor for some of components of metabolic syndrome. A few studies have examinedrelationship between the metabolic syndrome and echocardiographic left ventricular mass. Weaimed to investigate the relationship between abdominal aortic intima-media thickness, leftventricular mass indexed for body surface and lipid profile in macrosomic newborns.Materials and methods: Abdominal aortic intima-media thickness was measured in30 macrosomic neonates of diabetic mothers (group A), 30 macrosomic neonates of healthymothers (group B) and 30 healthy neonates (group C). Lipid profile and left ventricular masswere determined.Results: Mean abdominal aortic intima-media thickness was significantly higher ingroups A and B (0.489 ± 0.015, 0.466 ± 0.019 mm, respectively) than in controls (0.375 ±0.024 mm). Weight-adjusted abdominal aortic intima-media thickness in group A wassignificantly higher than in groups B and C. Macrosomia was associated with increased lipidconcentrations. Both left ventricular mass indexed for body surface area and birth weightmeasurements were significantly increased in group A compared with control.Conclusions: Macrosomic neonates of diabetic mothers have significantly higheraortic intima-media thickness and left ventricular mass indexed for body surface area andbirth weight with lipid alterations. It might play a role in the pathogenesis of atherosclerosis inadult life.