Sağlıklı gönllülerde dipiridamolün serum ve idrar kalsiyum, fosfor düzeylerine etkileri
In healthy volunteers the effect of dipyridamole on serum and urinary caicium and phosphorus levels
- Tez No: 195060
 - Danışmanlar: PROF. DR. SAİME PAYDAŞ, DOÇ. DR. MUSTAFA BALAL
 - Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
 - Konular: Nefroloji, Nephrology
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Nefroloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 41
Özet
Dipiridamol, trombosit adezyonu ve agregasyonunu inhibe eden bir ilaçtır. Ayrıca adenozin yıkımınıengelleyerek vazodilatasyon oluşturduğu için kalp damar hastalıklarında da kullanılmaktadır. Dipiridamolün bu etkilerinin yanısıra; serum fosfor düzeyi düşük, böbrek fosfor eşiği düşük ve primer hiperparatiroidili hastalarda idrar fosfor atılımınıazalttığıve serum fosfor düzeyini artırdığıbildirilmiştir. Bu çalışmada sağlıklıgönüllülerde dipiridamolün serum ve idrar fosfor düzeyine etkileri araştırıldı. Çalışmaya alınan 26 sağlıklıgönüllünün 15'i erkek, 11'i kadındı. İlaç öncesi ve 7 gün boyunca 3x75 mg/gün dipiridamol verildikten sonra kan ve idrar tetkikleri yapıldı. Hematokrit, hemoglobin, trombosit, beyaz küre, trombosit fonksiyon testlerinde (kollogen, ristosetin, trombin), glukoz, kan üre azotu, kreatinin, serum potasyum, fosfor, parathormon, Vitamin D, kreatinin klirensi, idrarda sodyum (Na), magnezyum (Mg) değerlerinde herhangi bir değişiklik saptanmadı. Dipiridamol sonrasıserum kalsiyum (Ca) düzeyi 9,84±0,35 mg/dl'den 10,15±0,64 mg/dl'ye, Mg seviyesi 2,05±0,13 mg/dl'den 2,32±0,52 mg/dl'ye yükseldi. Serum Na 142,42±3,31 mmol/l'den 138,96±4,69mmol/l'e düştü. İdrar Ca 100,31±49,09 mg/gün'den 134,73±68,98mg/gün'e yükseldi. İdrar potasyum (K) 46,24±20,35 mmol/gün'den 38,98±12,87 mmol/gün'e, tübüler fosfor reabsorbsiyonu (TPR) 0,88±0,35'den 0,84±0,56'ye, TmP/GFR ise 3,6 ±0,60 mg/dl'den 3,3±0,57 mg/dl'e düştü. Sonuç olarak adenosin re-uptake inhibisyonu ve/veya P glikoprotein aktivitesini inhibe ederek idrar fosfor atılımıazalttığıiddia edilen Dipiridamolle sağlıklıkişilerde benzer etki saptayamadık. Diğer çalışmaların aksine sağlıklıgönüllülerde Dipiridamolla TPR ve TmP/GFR de azalma saptadık. Ayrıca serum Ca değerinde artışve Na değerinde azalma, idrarla Ca atılımında artma, K atılımında azalma saptadık. Bu nedenle Dipiridamolün sağlıklı insanlarda tübüler fonksiyonlara etki ederek böbrek P ve Ca atılımında etkili olduğu, bunun yanısıra serum Na seviyesine de etkili olabileceği söylenebilir. Benzer çalışmanın daha geniş grupta tekrarlanmasıve olasıdiğer mekanizmaların da değerlendirilmesi uygun olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Dipyridamole (D) inhibits the platelet aggreagation and adhesion. Additionally, it is used in cardiovaacular diseases due to the vasodilatation effect related with the inhibition of adenosine degradation. In addition to these effects, Dipyridamole increases serum phosphorus (P) levels and decreases urinary P excretion in patients with primary hyperparathyroidism who have low serum P levels and low renal treshold. In this study we investigated the effects of Dipyridamole on the serum and urine P levels in healthy volunteers. Twenty-six healthy volunteers are included into this study, male/female ratio was 15/11. Dipyridamole was given 3 times 75 mg daily and blood and daily urine samples were taken before and at the end of 7 days of the Dipyridamole therapy. At the end of the Dipyridamole therapy there were no changes in hematocrit, hemoglobin, platelet, white blood cell count, platelet function tests including collogen, ristocetin and thrombin, glucose, BUN, creatinine, serum potassium (K), P, parathormone, Vitamin D, creatinine clearance and urinary sodium (Na) and magnesium (Mg). However serum calcium (Ca) level increased from 9,84±0,35 mg/dl to 10,15±0,64 mg/dl, magnesium (Mg) level increased from 2,05±0,13 mg/dl to 2,32±0,52 mg/dl. Serum sodium (Na) level decreased from 142,42±3,31 mmol/l to 138,96±4,69mmol/l. Daily urinary Ca level increased from 100,31±49,09 mg to 134,73±68,98mg. Daily urinary K decreased from 46,24±20,35 mmol to 38,98±12,87 mmol, and tubular phosphorus reabsortion (TPR) decreased from 0,88±0,35 to 0,84±0,56. TmP/GFR decreased from 3,6 ±0,60 mg/dl to 3,3±0,57 mg/dl. In summary, we did not detect decrease of urinary P excretion. in healthy volunteers by using Dipyridamole which increases TPR and TmP/GFR secondary to inhibiton of adenosin re-uptake and/or P glikoprotein activity. In contrast to other studies, we found that Dipyridamole caused a decrease in TPR and TmP/GFR in healthy volunteers. In addition we found increase in serum Ca levels and urinary Ca excretions and decrease in serum Na levels and urinary K levels. For these results we can conclude that Dipyridamole affects the tubular functions and renal P and Ca excretions in healthy volunteers and also effects the serum Na levels. We need similar studies exploring probable mechanisms in larger groups.