Deneysel tıkanma sarılığı modelinde caffeic acid phenethyl ester in akciğer hasarını önlemedeki etkinliği
The efficiency of caffeic acid phenethyl ester on lung injury in experimental model of obstructive jaundice
  1. Tez No: 195066
  2. Yazar: BİLAL ÇELİKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. MAHMUT BÜLBÜL, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM BARUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Tıkanma sarılığı, buna bağlı gelişen endotoksemi ve reaktif oksijen radikallerikaraciğer, böbrek yetmezliği ve akciğerde ARDS kadar giden tek ve multiorganyetmezliği yapar.Bu çalışma, ortak safra kanalı ligasyonu yoluyla tıkanma sarılığıgeliştirilen bir hayvan modelinde CAPE'nin TS da oluşan akciğer hasarını önlemedekietkinliğini araştırmak için yapılmıştır.Otuz adet Wister Albino rat,her birinde on hayvanın bulunduğu üç grubaayrıldılar. I. gruba sadece laparatomi uygulandı.II. gruba safra kanalı ligasyonuyapıldı.III. gruba ise safra kanalı ligasyonu ve on gün CAPE intraperitonialverildi.Onuncu günün sonunda ratlar sakrifiye edildi.Biyokimyasal ve histopatolojikinceleme için akciğer dokusu alındı.Bu üç grup arasında akciğer dokusunda lipid peroksidasyonu oksidatif stres venötrofil migrasyonunun göstergesi olan MPO, MDA, CAT, ve SOD tıkanma sarılığındaartmaktadır. CAPE ise TS da artan bu parametreleri istatistiksel olarak anlamlı derecedeazaltmaktadır.(p< 0.05) bu üç grup arasında GSH-Px enzimi açısından anlamlı birfarklılık bulunamamıştır. TS da AC hasarı oluşmaktadır, bu hasarının gelişmesinde;lipid peroksidasyonu, oksidatif stres ve nötrofil migrasyonu etkilidir. CAPE lipidperoksidasyonu, oksidatif stres ve nötrofil migrasyonunu inhibe ederek bu hasarıönlemektedir. CAPE'nin TS da oluşan AC hasarını önlemedeki etkinliği biyokimyasalolarak ispatlanmış olup, histopatolojik olarak gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
Obstructive jaundice (OJ) and endotoxemia due to jaundice and reactive oxygenradicals (ROS) cause liver and kidney failure and lung injury which can result in ARDS.These can be alone or together called multiorgan failure. This study is carried out todetermine the efficiency of CAPE prevention from lung injury in a model of OJ inanimals via the ligation of common bile duct.Thirty Wistar-Albino rats were divided into three groups each of which includedten. Only laparotomy was performed in group I. Bile duct ligation was performed ingroup II. Gruop III took bile duct ligation plus intraperitoneally CAPE adminestrationfor ten days. At the end of ten days rats were sacrificed.