Erken omurilik hasarı sonrası progesteronun inflamatuar sitokinler üzerine etkisi
The effect of progesterone on inflammatory cytokines after acute spinal cord injury
- Tez No: 195067
- Danışmanlar: PROF.DR. AŞKIN GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç Çalışmamızda, erken omurilik hasarı sonrasında progesteronun inflamatuar sitokinlerden IL-1 ß ve TNF-? üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod Bu çalışmada 170-361 gram arası ağırlıkta, 48 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Çalışma 4 ana grup olarak planlandı. Her bir grupta kendi arasında 1. ve 6. saat olarak ikiye ayrıldı. 1. grupta 12 adet sıçana laminektomi yapıldı. 2. grupta 12 adet sıçana laminektomi sonrası 1 dakika travma uygulandı. 3. grupta 12 adet sıçana laminektomi sonrası travma uygulandı ve 30 dakika sonra SF verildi. 4. grupta 12 adet sıçana laminektomi sonrası travma uygulandı ve 30 dakika sonra progesteron verildi. Tüm grupların yarısı 1. saatte diğer yarısı 6. saatte sakrifiye edildikten sonra omurilikleri alındı. Ve dokular fosfat tamponuna konularak -80 derecede donduruldu. Daha sonra ELİSA kiti ile IL-1 ß ve TNF-? değerleri çalışıldı. Bulgular İstatistiksel analiz sonucunda travmadan sonra 6. saatte omurilik dokusunda TNF-? değerlerinde artış olduğu ve progesteron verilen grupta bu değerlerdeki düşüş istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Sonuç Sonuç olarak çalışmamız, progesteronun erken omurilik hasarı sonrası 6.saatte ortaya çıkan inflamatuar sitokinlerinden olan TNF-?'ı anlamlı olarak düşürdüğünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the effectiveness of progesterone in reducing the inflammatory cytokines IL-1 ß and TNF-? following the spinal cord injury in early phase. Material and Methods: Forty-eight male Wistar-Albino rats weighing 170- 361 g were used in our study. All animals were divided into 4 groups equally and each group was further divided into two sub-groups. Laminectomy was performed on the twelve rats in the first group and the second group was exposed to trauma after laminectomy. The animals in the third group were underwent laminectomy and administered serum physiologic 30 minutes after trauma. Likewise, the animals in the fourth group were underwent laminectomy and given progesterone 30 minutes after the trauma. Half of the animals in each group were sacrificed at the first hour after trauma and the other half of the animals in each group were sacrificed at the sixth hour following trauma. The tissue samples of the spinal cord segments were gathered and these samples were put into the phosphate buffer and were frozen at the temperature of ? 80 degree C. Then, the levels of IL-1 ß and TNF- ? were determined by ELISA. Results: TNF- ? levels were found to be significantly higher in animals exposed to trauma and progesterone decreased the TNF- ? levels significantly at the sixth hour after trauma. . Conclusion: Our study has shown that progesterone reduced the levels of TNF- ?, one of the inflammatory cytokines, at the sixth hour following the spinal cord injury.