St yükselmesiz akut koroner sendrom hastalarında trombotik ve fibrinolitik parametrelerin sorumlu lezyon kritikliği ile ilişkisi
Relation of trombotic and fibrinolytic parameters with criticals of responsible lesion in patient with acute coronary syndromes without st elevation
  1. Tez No: 195065
  2. Yazar: YASİN TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kararsız angina, ST-segment yükselmesi olan ve olmayan miyokard infarktüsü (M) ortak fizyopatolojik süreci paylasırlar ve AKS olarak tanımlanırlar. AKS'de patofizyolojik olay, hassas aterosklerotik plagın yırtılması ve trombüs gelismesidir. AKS'ye neden olan plakların, üçte ikisinde darlık %50'nin altındadır. Akut koroner sendrom patofizyolojisinde trombotik ve fibrinolitik sistem önemli role sahiptir. Prokoagülan aktivitede artıs veya fibrinolitik sistemde bozukluk, trombüs organizasyonuna veya tam tıkayıcı hale gelmesine katkıda bulunur. Bu çalısmada, ST-segment yükselmesi olmayan AKS hastalarında, koroner anjiyografide tespit edilen sorumlu lezyon kritikligi ile trombotik ve fibrinolitik parametreler arasında iliski olup olmadıgını arastırmayı amaçladık. Acil servisine gögüs agrısıyla basvurup ST yükselmesiz AKS tanısı ile yatırılan 95 ardısık hasta çalısmaya alındı. Klinik duruma göre hastalara ilk 72 saat içinde koroner anjiyografi yapıldı. Normal koroner tespit edilen 7 hasta çalısmadan dıslandı. Anjiyografik olarak, AKS tablosundan sorumlu oldugu düsünülen koroner arterdeki %50 ve üzeri çap daralması kritik darlık olarak tanımlandı. Buna göre hastalar, kritik darlıgı olan (n=53, 39 erkek) ve olmayan (n=35, 22 erkek) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Plazma D-dimer ve fibrinojen düzeyleri spektrofotometrik yöntemle, trombin anti-trombin III kompleks (TAT) ve protrombin fragman 1+2 (PF 1+2) seviyeleri sandviç ELISA yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Unstable angina and myocardial infarction (MI) with or without ST segment elevation are defined as acute coronary syndromes (ACS), and have share a common pathophysiological process. These common processes include rupture of vulnerable atherosclerotic plaque and subsequently development of thrombus. Two-thirds of the plaqeus leading to ACS have a stenosis of less than 50%. Thrombotic and fibrinolytic systems have important roles in the ACS pathophysiology. The increased procoagulant activity and/or impaired fibrinolysis contribute to the development and organization of thrombus, subsequently resulting in complete obstruction in the ACS setting. We investigated the relationship between the angiographically severity of culprit lesion and the thrombolytic and fibrinolytic parameters in the ACS patients without ST-segment elevation who were hospitalized. Ninety-five consecutive patients who were admitted to the emergency department with chest pain and hospitalized with the diagnosis of ACS without ST elevation were included in this study. A coronary angiography was performed within first 72 hours according to clinical situation of patients. Seven patients that having normal coronary arteries were excluded from study. The stenosis of 50% in the culprit artery responsible for ACS was considered significant. ACS patients were divided into two groups depending on the severity of stenosis in the culprit artery; patients with significant stenosis (n=53, 39 men) and with no significant stenosis (n=35, 22 men). Plasma D-dimer and fibrinogen levels were studied with spectophotometric method. Thrombin antithrombin III complex (TAT) and prothrombin fragment 1+2 (PF 1+2) levels were assayed with ``ELISA?? method.