Çocukluk çağı kardiak ve nonkardiak kalp yetersizliklerinde plazma NT-proBNP düzeyleri
Plasma NT-proBNP levels in childhood with cardiac and noncardiac heart failure
- Tez No: 195071
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ NARİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
AMAÇ:Kalp yetersizliği tanısı konulan hastalarda NT-proBNP düzeyleri ile kalpyetersizliği etyolojisi arasında iliski olup olmadığının belirlenmesi ve kalpyetersizlikli olguların tanı, tedavi izlemi ve prognoz belirlenmesinde NT-proBNPdüzeylerinin öneminin ortaya konulması amaçlandı.HASTALAR VE METODLAR:Çalısmaya Ocak 2006 ile Mayıs 2007 tarihleri arasında Erciyes ÜniversitesiTıp Fakültesi Pediatrik Kardiyoloji Bilim dalında kalp yetersizliği tanısı konulmusolan ve yasları 1 ay ile 168 ay arasında değisen 70 hasta alındı. Kalp yetersizliğitanısı Ross skoru, elektrokardiyografi, telekardiyografi ve ekokardiyografi bulgularıdikkate alınarak konuldu. Hastalar kalp yetmezliği etyolojilerine göre 5, yasgruplarına göre 3 gruba ayrıldı. Hastalarda NT-proBNP düzeyi hastaneyebasvuruslarının ilk 24 saati içinde ve tedaviden 7 gün sonra olmak üzere iki kezçalısıldı.BULGULAR:Hastaların 43'ü kız (% 61,4), 27'si erkek (%38,6), yas ortalaması 47,3±60,4ay idi. Hastalarda etyolojisine göre 21'inde (%30) konjenital kalp hastalığına (KKH),14'ünde ( %20,1) dilate kardiyomiyopatiye, 12'sinde (%17,2) akut romatizmal atese,12'sinde (%17,2) anemiye , 11'inde (%15,8) pnömoniye bağlı kalp yetmezliğigelistiği tespit edildi. Yas gruplarına göre NT-proBNP düzeyleri değerlendirildiğinde1-24 ay arasında NT-proBNP düzeyleri anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p0,05) Kalp yetmezliğigelismis olan hastalarda NT-proBNP >174,3 değerinin %95,7 duyarlılık ve %100özgüllüğe sahip olduğu gösterildi . Bu değerin esik değer olarak kullanılabileceğidüsünüldü.
Özet (Çeviri)
AIM:To understand if there is any relation between the level of NT-proBNP andheart failure etiology on patients who have been diagnosed to have heart failure andto find out the level of NT-proBNP for the prediction of prognosis, treatment followupand the diagnosis of heart failure cases.THE PATIENTS AND METHODS:In this study, 70 patients, whose ages were between 1 month and 168 months,and who were diagnosed to have heart failure by the department of cardiology inErciyes University Medical Faculty between January 2006 and May 2007 wereincluded. Heart failure was diagnosed according to the results of Ross score,electrocardiography, telecardiography and echocardiography. The patients weredivided into 5 groups according to their etiology of heart failure and into 3 groupsaccording to their ages. The level of NT-proBNP in the patients was examinedduring the first 24 hours of their admission to the hospital and 7 days after thetreatment.RESULTS:Of the patients 43 (61.4%) were female and 27 (38.1%) were male and themean age was 47,3+60,4 months. It was found that 11 patients (15.8 %), 12 patients(17.2 %), 12 patients (17.2%), 14 patients (20.1%) and 21 patients (30%) had heartfailure development associated with pneumonia, anaemia, acute rheumatic fever,dilated cardiomyopathy and congenital heart failure (CHF) as a heart failure etiology,respectively.When the level of NT-proBNP was evaluated according to age groups, thelevel of NT-proBNP was found significant high (p0.05). The levels of NT-proBNP before and after the treatment werefound high in patients compared to the control group (p174,3 hada sensitivity of 95,7 % and a specificity of 100 %. It was considered that this valuecould be used as a cut-off.