Kadmiyumun sıçan testisinde oluşturduğu toksisitede çinkonun koruyucu etkilerinin ışık ve elektron mikroskop ile incelenmesi
The protective effect of zinc on cadmium induced rat's testis: an electron and light microscopic study
  1. Tez No: 195072
  2. Yazar: DİLEK BURUKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ BAYÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Önemli endüstriyel ve çevresel kirleticilerden biri olan kadmiyum, canlılar üzerinde oldukça toksik etki gösteren esansiyel olmayan agır metallerden biridir. Kadmiyum böbrek, akciger, pankreas, kemik ve testis dokularında birikerek bir çok hasara sebep olmaktadır. Kadmiyum toksisitesinin moleküler mekanizması henüz tam olarak aydınlatılabilmis degildir. Ancak hücresel etkilerinin bir kısmı bilinmektedir. Hücreler, kadmiyumun bu toksik etkilerinden antioksidan sistemler yoluyla korunabilir. Bu antioksidan maddelerden birisi de çinkodur. Çinko, önemli proteinlerin yapısına giren ve vücutta pek çok önemli fonksiyonda görev alan antioksidan etkiye sahip esansiyel bir mineraldir. Bu çalısmada, kadmiyumun sıçan testis dokusunda olusturdugu hasar ve kadmiyum ile birlikte koruma amaçlı uygulanan çinkonun bu hasar üzerinde olan etkilerinin histolojik olarak ısık ve elektron mikroskobik düzeylerde incelenmesi amaçlandı. Çalısmamızda 30 adet, 250±300 gram agırlıgında, Spraque-Dawley türü ergin erkek sıçan kullanıldı. Sıçanların her biri ayrı kafeslere konularak, oda ısısının 24±20C'ye ayarlandıgı laboratuar sartlarına uyumları saglandı. Deney hayvanları kontrol grubu, kadmiyumlu deney grubu ve kadmiyum+çinkolu deney grubu olmak üzere 3 ana gruba ayrıldı. Kontrol grubunu olusturan toplam 10 adet sıçan 8 hafta süreyle standart pelet yem ve normal çesme suyunla beslendi. Kadmiyumlu deney grubunu olusturan toplam 10 adet sıçana 8 hafta boyunca içme suyu ile 15?g/ml CdCl2 verildi. Kadmiyum+çinkolu deney grubunu olusturan toplam 10 adet sıçana ise 8 hafta süresince içme sularında 15?g/ml CdCl2 ile birlikte koruyucu olarak 30?g/ml ZnCl2 verildi. Sonuç olarak, bu çalısmada kadmiyumun uygulanan süre ve dozda testis dokusu için oldukça toksik oldugu ve siddetli yapısal bozukluklara sebep oldugu saptandı. Esansiyel bir mineral olan ve antioksidan etkiye sahip çinkonun ise kadmiyumun sebep oldugu bu hasarı önledigi gösterildi.
Özet (Çeviri)
The cadmium, which is the one of the important industrial and environmental contaminant, is the one of the non-essence heavy metals that have toxic effect in terms of the living creature. Cadmium causes so many damage by accumulating kidney, liver, pancreas, testicle tissues. The molecular mechanism of the toxic substance of the cadmium has not been explained exactly. However, a part of cellular effects have been known. Cadmium can be preserved from toxic effects by the way of antioxidant systems. One of the these antioxtidant systems is zinc. The zinc is an essence mineral that includes to the structure of crucial proteins and serves the most important function in the body. In this study, it has been intended to analyse the damage of cadmium in the rat testes tissue and the effects of the zinc which is applied for prohibitive aim with cadmium in terms of the damage of the cadmium as histological by the light and electron microscopic level. In this study, 30 mature rats, 250±300 gram weight and Spraque-Dawley are used. By putting each rat individually to cages, 24±20C room temperature, their adaptation is provided for the laboratory conditions. The test animals are divided to 3 groups as the control group, the test group with cadmium and test group with cadmium+zinc. 10 rats that include the control group have been fed by pelet feed and normal drinking water for 8 weeks. 10 rats that include the cadmium group have been fed by drinking water by adding 15?g/ml CdCl2. 10 rats that include the cadmium+zinc group have been fed by drinking water by adding 15?g/ml CdCl2 with 30?g/ml ZnCl2 as protective. As a conclusion, in this study, it has been stated that cadmium is ratherly toxic in terms of the testicle tissue in accordance with dose and time and causes the deep structural defect. Also, it has been stated that zinc which is the non-essence mineral and has antioxidant effect suppresses the detriment of cadmium.