Evlilik uyumu ile psikiyatrik rahatsızlıklar, bağlanma stilleri ve mizaç ve karakter özellikleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The evaluation of the relations between marriage compliance and psychiatric disorders, attachment styles and temperament and character features
- Tez No: 195096
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ASLI ÇEPİK KURUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
EVLİLİK UYUMU ile PSİKİYATRİK RAHATSIZLIKLAR, BAĞLANMA STİLLERİve MİZAÇ ve KARAKTER ÖZELLİKLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİLERİNİNCELENMESİDr.Serap ERDOĞANBu çalışmada evlilik sorunları ile demografik veriler, eşlerin bağlanma özellikleri,psikiyatrik durumları ve mizaç ve karakter özellikleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıamaçlanmıştır. Evlilik sorunları yaşayan 25 çift ve kontrol grubunu oluşturan, herhangi birevlilik sorunu belirtmeyen 25 çift alınmış, değerlendirmeleri SCID-I, SCID-II, MKE, BEDÖve YİYE kullanılarak yapılmıştır. Demografik verilerde hasta grubunda evde çekirdek aileüyeleri dışında yaşayan aile büyüklerinin daha fazla oranda bulunmasının bu gruptaki evliliksorunları ile ilişkili olduğu görülmüştür. Çalışmada Bowlby'nin bağlanma kuramının evlilikilişkisindeki etkileşimleri açıklamaya yönelik varsayımlarıyla uyumlu sonuçlar eldeedilmiştir. Yapılan değerlendirmelerde evlilikte sorunlar yaşayan çiftlerde kadınlarınbağlanma stillerinde kaçınma ve kaygı boyutlarının öne çıktığı, erkeklerde ise kaçınmaboyutundan yüksek puanlar alındığı görülmüştür. Bu sonuç BEDÖ'nden elde edilen verilerlede uyumludur. Buna göre sorun yaşayan çiftlerde karşılıklı olarak kadın ve erkeğin birbirlerinisağlıklı kontrollere göre daha az güvenilir buldukları, kadınların erkekleri ilişki içinde kopukve kontrolcü olarak, erkeklerin ise kadınları bağımlı olarak niteledikleri saptanmıştır. Kadınve erkeklerin birbirlerini değerlendirme şekilleri karşılıklılık göstermektedir ve ilişki içindeyaşanan sorun her iki eş tarafından da kabul edilmektedir. Yapılan psikiyatrikdeğerlendirmeler sonucunda hasta grubunda kadınlarda %48 oranında depresyonarastlanmıştır. Bu sonuç evlilik sorunlarının psikiyatrik rahatsızlıklarla olan karşılıklı ilişkisinigöstermek açısından da önem taşımaktadır. Çalışmamızda yer alan hasta sayısının az oluşu enönemli kısıtlılığı oluşturmaktadır. Bununla birlikte yukarıda bahsedilen ölçeklerin bir aradakullanıldığı, karşılıklılık ilişkisinin değerlendirildiği ve evlilik sorunları olan kişilerde mizaçve karakter boyutlarının bakıldığı ilk çalışma olma özelliği taşımaktadır. Sonuçlarıngenelleştirilebilmesi açısından gelecekte daha geniş örneklem gruplarıyla yapılacak benzerçalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF THE RELATIONS BETWEEN MARRIAGE COMPLIANCEAND PSYCHIATRIC DISORDERS, ATTACHMENT STYLES ANDTEMPERAMENT AND CHARACTER FEATURESDr.Serap ErdoğanIn this study we aimed to evaluate the relation between marriage problems and demographicdatas with the attachment features, psychiatric statements and temperament and characterfeatures of the couples is aimed. Twentyfive couples who have marriage problems wereenrolled in to the study. Control group was consisted of 25 couples who don?t have anymariage problem. Their evaluations were made by SCID-I, SCID-II, TCI, BMPES and ECRI.In terms of the demographic datas, a relation between marriage problems and the existence ofthe mother-in-low and/or father-in-low in the home was seen in the patient group of the study.The compatible results were attained with the Bowlby?s attachment theory? assumptionsintended to explain the interactions in the marriage. In the couples who have marriageproblems, women primarily have avoiding and anxious attachment dimensions and men havehigh scores for avoiding dimension. These results were compatible with the datas obtainedfrom BMPES. Accordingly, men and women from the couples who exprienced problemsdetermined each other less reliable then the healthy controls, women described menunattached and more controller and men described women more dependent in relationship.The evaluation styles of men and women? were reciprocal and existence of relationship?sproblem was agreed by both partners. As a result of the psychiatric evaluations depressionwas determined in the 48% of the women in the patient group. This result was also importantto point out the reciprocal relation between marriage problems and psychiatric disorders. Themost important limitation of our research was the limited number of the patient in the studygroup. Beside that, it was the first study in which the sclaes mentioned above were usedtogether to evaluate the reciprocity of the relation and to determine the temperament andcharacter dimensions of the people who have marriage problems. There is a need to organizesimilar studies which have larger sample groups to generalize the results in the future.