İnfertil kadınlarda evlilik uyumu ile stresle başa çıkma tarzları, psikolojik belirtiler ve umutsuzluk arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships between marital adjustment, coping with stress, psychological symptoms and hopelessness in infertile women
  1. Tez No: 659351
  2. Yazar: ESRA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇAKMAK TOLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada infertil kadınlarda evlilik uyumu ile kadınların infertiliteye bağlı yaşadıkları stres düzeyleri, psikolojik belirtiler ve umutsuzluk arasındaki ilişkilerin kapsamlı bir şekilde belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma, Dicle Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Kadın Doğum Ünitesi'nde yapılmış, çalışmanın verileri gerekli izinlerin alınmasını takiben 2019-2020 eğitim öğretim yılı içerisinde toplanmıştır. Araştırmanın evreni ise, belirtilen merkezlerde tedavi gören infertil kadınlardan oluşmaktadır. Araştırmaya alınma kriterlerine uygun olan 18 yaş üstü, psikiyatrik tanı almamış, 194 infertil kadın araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında“Demografik Bilgi Formu”,“Çift Uyum Ölçeği (ÇUÖ)”,“Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ)”,“Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBÇTÖ)”ve“Kısa Semptom Envanteri (KSE)”kullanılmıştır. Araştırmaya katılan infertil kadınların vermiş oldukları cevaplar neticesinde; infertil kadınların demografik özellikleri ile evlilik uyumu, stresle başa çıkma durumları, psikolojik belirtiler ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki farklılık incelediğinde, genel olarak, kadınların eğitim durumları ve ailenin aylık toplam gelir düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Diğer taraftan sigara/alkol kullanan kadınların stresle başa çıkma durumları ve psikolojik belirtiler algıları, herhangi bir madde kullanmayan kadınların algılarından yüksek bulunmuştur. İnfertil kadınlarda evlilik uyumu, stresle başa çıkma durumları, psikolojik belirtiler ve umutsuzluk düzeylerinin birbiriyle ilişkisi incelenmiş, umutsuzluk düzeyleri ile stresle başa çıkma durumları arasında ters ve düşük bir ilişki bulunurken, umutsuzluk düzeyleri ile psikolojik belirtiler ve çift uyumları arasında ters ve orta derecede bir ilişki tespit edilmiştir. Stresle başa çıkma durumları ile psikolojik belirtiler arasında doğru ve orta dereceli bir ilişki tespit edilirken, stresle başa çıkma durumları ile çift uyumları arasında anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmamıştır. İnfertil kadınların psikolojik belirtiler ile çift uyumları arasında doğru ve orta dereceli bir ilişki tespit edilmiştir. Son olarak infertil kadınlarda çift uyumunun, umutsuzluk düzeyleri, stresle başa çıkma durumları ve infertiliteye bağlı olarak gösterdikleri psikolojik belirtiler üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş, umutsuzluk, stresle başa çıkma durumları ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişki güçlendikçe çift uyumunun da artış göstereceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to comprehensively determine the relationships between marital adjustment in infertile women and women's infertility-related stress levels, psychological symptoms, and hopelessness. This research was carried out in Dicle University, Faculty of Medicine, Obstetrics Unit, and the data of the study were collected within the 2019-2020 academic year after the necessary permissions were obtained. The universe of the research consists of infertile women who receive treatment in the specified centers. The sample of the study consisted of 194 infertile women over the age of 18, who did not receive a psychiatric diagnosis, who met the inclusion criteria.“Demographic Information Form”,“Dyadic Adjustment Scale (DAS)”,“Beck Hopelessness Scale (BHS)”,“Stress Coping Styles”and“Brief Symptom Inventory (BSI)”were used to collect data. As a result of the answers given by the infertile women participating in the research; When the difference between the demographic characteristics of infertile women and marital adjustment, coping with stress, psychological symptoms, and hopelessness levels was examined, it was found that there was a significant difference in general, according to the variables of women's education level and the monthly total income level of the family. On the other hand, women who smoke / alcohol have higher perceptions of coping with stress and psychological symptoms than women who do not use any substance. Relationship between marital adjustment, coping with stress, psychological symptoms, and levels of hopelessness in infertile women was examined, an inverse and low relationship was found between hopelessness levels and stress coping, while an inverse and moderate relationship was found between hopelessness levels and psychological symptoms and marital adjustment. While a correct and moderate relationship was found between coping with stress and psychological symptoms, no significant relationship was found between coping with stress and marital adjustment. Therefore, it can be said that they are not affected by each other. An accurate and moderate effect was found between the psychological symptoms and couple adaptations of infertile women. Finally, in infertile women, the effect of dyadic adjustment on hopelessness levels, stress coping and psychological symptoms due to infertility was found to be statistically significant, and it was found that as the relationship between hopelessness, stress coping and psychological symptoms gets stronger, dyadic adjustment will increase.