Afyonkarahisar ilinde 40 yaş üzeri erkeklerde erektil disfonksiyon prevalansı ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluate prevalence and risk factors of erectile dysfunction among men over 40 years of age in afyonkarahisar
  1. Tez No: 195121
  2. Yazar: TURGAY KARA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Afyonkarahisar ili genelinde 40 yaş ve üzeri erkeklerde erektil disfonksiyon prevalansı ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ ve YÖNTEM: Kasım 2005 - Şubat 2006 tarihleri arasında toplam 75 tarama bölgesinde çalışmalar tamamlandı. Bölgelerin nüfus oranlarına göre o bölge EFT'lerinden (Ev Halkı Tespit Fişi) rastgele kartlar çekilerek ve her haneden 40 yaş ve üzeri bir kişi olacak şekilde bireyler tespit edildi. Toplam 625 erkek ED ve onun risk faktörleri olan; yaş, evlilik durumu, sigara ve alkol öyküsü, ortalama yıllık gelir, diyabet, hipertansiyon, hiperkolesterolemi, kardiyovasküler veya kronik obstruktif akciğer hastalığı, BPH, kanser hikayesi ve kullandığı ilaçlar açısından değerlendirildi. ED sorgulaması Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi (IIEF) kullanılarak yapıldı. Toplam 21 puan ve altı değerler ED olarak kabul edildi. BULGULAR: Katılımcıların %37.8'i 40-49, %36.3'ü 50-59, %17'si 60-69 ve %8'i 70 ve üzeri yaş grubunda olup; bu yaş grupları için ED oranları sırası ile; %16.9, %37, %65.1 ve %82 olarak bulundu (p=0.000). Katılımcıların evli, dul ve bekar oranları; %94.6, %4.3 ve %1.1 ve ilgili ED prevelensı sırası ile; %35.9, %42.9, %74.1 olarak belirlendi (p=0.000). VKİ'leri 25'in altında ve 30 ve üzerinde olanların ED oranları sırayla %43.8 ve %33.7 idi.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate prevalence and risk factors of erectile dysfunction among men over 40 years of age in Afyonkarahisar. MATERIAL AND METHODS: The study was conducted through 75 screening region in the period between November 2005 and February 2006. Only one man over 40 years of age from each family was randomly selected depending on population of the region by inhabitant indentification chart (IIC). A total of 625 male were evaluated for the presence of ED and its risk factors such as age, marital status, smoking or alcohol history, average yearly income, diabetes mellitus, hypertension, hypercholesterolemia, cardiovascular or chronic obstructive lung disease, BPH, malignancy and medications. ED was assessed by International Index for Erectile Function (IIEF) and total score under 21 was accepted as ED. RESULTS: The distribution of patients for 40-49, 50-59, 60-69 and >70 years of age groups was; %37.8, %36.3, %17 and %8, respectively and corresponding rates of ED for particular age groups were 16.9, 37, 65.1 and 82, respectively (p30 were 33.7% and 43.8%, respectively.