Afyonkarahisar il merkezindeki anaokulu ve kreş öğrencilerinde kulak burun boğaz hastalıkları taraması
The scanning of ear nose throat diseases among the preschool children in Afyonkarahisar town
  1. Tez No: 195122
  2. Yazar: RAMAZAN SARGIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH AYÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bölgeler arasında sosyokültürel, ekonomik, etnik ve genetik farklılıkların olması hastalık ve patolojilerin, sıklığının ve çeşitliliğinin birbirinden farklı olmasına neden olmaktadır. Bu farklılıklar epidemiyolojik çalışmalar sayesinde ortaya konulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Afyonkarahisar ilindeki ilkokul öncesi çocukların muayene edilip değerlendirilmesi suretiyle elde edilen verilerin literatür bilgisiyle karşılaştırmalı olarak başta KBB hekimleri olmak üzere tüm hekimlerin kullanımına sunulmasıdır. Çalışma 3-6 yaş arası 1122 çocuğun devam etmekte oldukları eğitim kurumlarında muayene edilmesiyle gerçekleştirildi. Ailelerin eğitim durumları, gelir düzeyleri, çocuğun mevcut kulak burun boğaz hastalığının olup olmadığı, alerji öyküsünün varlığı, uykuda horlama-ağzı açık uyuma gibi problemlerin varlığı, çocuğun sigara dumanına maruz kalıp kalmadığı sorgulandı. Yaş ve cinsiyet durumu kaydedilen çocuklara muayene sırasında orofarenks bakısı, anterior rinoskopi, otoskopi ve boyun muayenesi ile beraber timpanometrik inceleme yapıldı. Çalışma sırasında orofarenks bakısında; tonsil boyutları, uvula ve yumuşak damak patolojilerinin varlığı; anterior rinoskopilerde septal deviasyon varlığı, alt konka hipertrofisi, nazal kavitelerde mevcut olan sekresyon ve niteliği; kulak muayenelerinde aurikuler anomali, preaurikuler anomali, DKY patolojisi varlığı, timpanumda efüzyon varlığı özellikle araştırıldı. Boyun muayenesinde konjenital anomali ve kitle varlığı araştırılıp bulgular kaydedildi. Çalışma sonuçları Ki-kare ve Fishers Exact test istatistiksel analiz metodları ile değerlendirildi. Yaptığımız çalışmada 3-6 yaş grubunda en sık görülen patolojiler efüzyonlu otitis media, rinosinüzit, alerjik rinit olup daha az sıklıklada konka hipertrofisi ve septum deviasyonu saptanmıştır. Bu yaş grubunda uykuda horlama ve tanıklı apne gibi yakınmaları olan çocuklarda grade 4 tonsil hipertrofisi etyolojide önemli bir faktördür. Okul öncesi çocukluk çağında sık görülen efüzyonlu otitis medianın oluşumunda yaş ve nazal inflamatuar patolojiler önemli bir risk faktörü oluşturmaktadır. Efüzyonlu otitis media insidansı ile cinsiyet, ailenin gelir ve eğitim düzeyi, sigara dumanına maruziyet ve uykuda sorun olması arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Timpanometri EOM tanısında etkin bir tetkikdir. Ancak her zaman B tipi eğri beklenilmemelidir. EOM'lı olgularda timpanogramda %1 civarında tip A, %30 civarında da tip C eğri görülebilmektedir. Bifid uvula varlığı ile EOM insidansı arasında anlamlı bir ilişki söz konusudur. Bifid varlığı EOM gelişiminde önemli bir risk faktörüdür. Üç-altı yaş grubunda bifid uvula, preaurikuler skintag, kepçe kulak, DKY atrezisi, yarık damak, tiroglossal duktus kisti saptanabilecek konjenital baş boyun anomalileridir.
Özet (Çeviri)
The sociocultural, economical, ethnic and genetic differences among the areas cause different frequencies and varieties of the diseases and pathologies. These differences are introduced by the epidemiological studies. The aim of this study is to present the data,collected by the examination of the preschool children in Afyonkarahisar province to the all doctors utilization the ear nose throat doctors firstly with comparing the medical literature. The study was carried out by the examination of the 1122 children aging between 3-6 years at their kindergarten. The education and income status of the families; the presence of ear, nose, throat disease, allergic history, open-mouthed sleeping, snoring history and the tobacco exposure of the children werw questioned. While the age and gender status of the children was recording, the examination was containing oropharyngeal inspection, anterior rhinoscopy, otoscopy, neck palpation and tympanometric examination. During the study; oropharyngeal inspection was including tonsil size, uvula and soft palate pathology existance; anterior rhinoscopy was including the presence of the septal deviation, inferior concha hypertrophy and the nature of the secretion in the nasal cavities; the ear examination was including the presence of auricle anomalies, preauricular anomalies, external ear canal pathologies and effusion in the tympanic cavity. The presence of congenital anomalies and masses was explored at the neck palpation and the results were recorded. The study results were evaluated by Ki-Square and Fishers Exact Test statistical analysis methods. In this study, between the children aging 3-6 years while the most frequent pathologies were detected as otitis media with effusion, rhinosinusitis and allergic rhinitis; conchal hypertrophy and septal deviations were found lesser.In this group of age, Grade-4 tonsil hypertrophy was detected as an important etiological factor in the children having history of snoring and obstructive apnea while sleeping. Age and nasal inflammatuar pathologies are important risk factors. In the etiology of the otitis media with effusion (OME) that are seen frequently among the preschool children. No significant relation was found between incidence devolopment of OME evolution the education and income status of the families, problem during the sleep and tobacco exposure. Tympanometry is an effective test in the diagnosis of OME. But we shouldn?t always wait to see Type-B tympanogram. Approximately 1% Type-A and 30% Type-C tympanogram can be obtained in the OME cases. There is significant correlation between OME incidence and bifid uvula. Bifid uvula is an important risk factor in the OME evolution. Bifid uvula, preauriculary skin-tag, cup ear, atresia of external ear canal, palatal cleft and tyroglossal duct cyst are the mainly congenital head and neck anomalies in the age of 3-6 years.