Türk halk müziği eserlerinin keman ile çalınmasında ortaya çıkan bazı problemlerin evrensel keman teknikleri ile çözümlenmesi
  1. Tez No: 19513
  2. Yazar: MUSTAFA USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. CEMALETTİN GÖBELEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
- 163 - ÖZET Bu araştırmada“Betimsel Araştırma”ile“Tarihsel Araştırma”yöntem ve teknikleri kullanılmıştır.“Türk Halk Müziği Eserlerinin Keman ile Çalınmasında Ortaya Çıkan Bazı Problemlerin”Evrensel Keman Teknikleri ile Çözümlenmesi" adlı araştırma konusunun seçil - meşindeki asıl amaç, T.H.M. eserlerinin evrensel bir çalgı olan kemanla çalınabil - meşine yardımcı olabilmek ve eğitim müziğimize katkıda bulunabilmektir. T.H.M. eserleri kemanla çalınmak istendiğinde, bazı çalınma güçlükleriyle karşılaşılmaktadır. Ortaya çıkan bu güçlüklerin bazıları çeşitli başlıklar altında toplanarak araştırma kapsamına alınmıştır. Konuyla ilgili olarak, bazı keman eğitimcilerinin görüşlerinden yararlanmak amacıyla bir anket hazırlanmıştır. Eğitimcilere sunulan bu anket sonuçlarından elde edilen bilgiler, titizlikle incelenip değerlendirilmiş ve bulgular bölümünde geniş olarak kullanılmıştır. Bu konuda daha önce yapılmış çeşitli çalışmalar ve değişik kaynaklardan elde edilen bilgiler de bulgular bölümünde verilmiştir. Ayrıca, danışmanımla birlikte ürettiğimiz bazı T.H.M. eserleri üzerindeki çalışmalarımızı içeren bilgileri de aynı bölümde görmek mümkündür. Verilerden ve bulgulardan da elde edilen bilgilerin ışığı altında, her konuyla ilgili bazı yorum ve öneriler üçüncü bölümde belirtilmiştir. Sonuç bölümünde ise, araştırmanın gerekliliğinden ve içeriğinden kısaca söz edilmektedir. Ayrıca, T.H.M. eserlerinin evrensel teknikler kullanılarak çalınması sonucunda, ulusallıktan evrenselliğe ulaşmanın daha kolay olabileceği, halk müziğimizin hem kendi eğitim kurumlarımızda, hem de diğer ulusların eğitim kurumlarında değerlendirilebileceğinden söz edilmektedir. Bu konuda keman eğitimcilerine düşen bazı sorumluluklara değinilmekte ve yapılan araştırmanın, T.H.M. eserlerinin kemanla çalınabilmesine yardımcı olabilecek nitelikte, önemli bir kaynak olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
164 SUMMARY In this research,“descriptive research”and“historical research”methods and techniques have been used. The real goal in choosing the research subject as“The solution of some of the problems that appear in playing the Turkish Folk Music works with the violin, by the Universal Violin Techniques”is to enable Turkish Folk Music works to be played with the violin which is a universal instrument and to contribute to our education music. When Turkish Folk Music is tried to be played with violin, some problems appear. Some of these problems, collected under certain topics are contained in the research. To make use of the opinions of some of the violin educators, an inquiry connecte' with the subject, has been made. The information taken from the inquiry has been studied with great irritability and have been used in the findings section. The information from different studies that have proviously been made about this subject and other resources have also been given in the findings section. In addition the information we have produced with my advisor, about some Turkish Folk Music works is contained in the same section, too. Under the direction of the information taken from data and findings, some interpretations and suggestions about the subject have been stated in the third section. In the final section, the necessity and the contents of the research is briefly discussed. More to it, the reality of reaching universality from nationality with the use of universal techniques and evaluating Turkish Folk Music both in our and j other nations education institutes are mentioned. The responsibilties of violin educators about this problem are touched on and, it is emphasised that this research is an important source to be helpful to play Turkish Folk Music works with the violi