Soğutma devresi elemanları ve seçimi
- Tez No: 19512
- Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ BORAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Bu tez çalışması ile, soğutma devresi elemanlarının tanıtılması» özellikle kullanıcıların devre elemanları seçiminde kolaylık sağlayıcı açıklamaların yapılması »sıkça rastlanılan arıza türlerinin belirtilmesi ve bu bilgiler ışığında piyasada bulunan firmaların broşür ve katalokları yardımı, ile bir soğutma sisteminin elemanlarının seçimi ve, uygulamaların yapılması hedeflenmiştir.Bu amaçla çalışmanın her bölümünde sistematik olarak bu temel hedef gözönünde bulundurulmuştur Uygulamalı bir örnek de yapılmıştır. Ayrıca çalışmanın diğer bir yönü de soğutma ve klima konusunda Endüstri Meslek Lisesi ve Teknik Lise seviyesinde bir müfredat programı taslağı hazırlanarak Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kuruluna sunulmuş olmasıdır. Burada yeri gelmiş iken şunu da belirtmemiz gerekir bu konu ile ilgili herhangi bir modüler program çalışması veya uygulaması da henüz yapılmış değildir. Yani kamu veya özel teşebbüslerde konunun bir kursla bir Limme Projesi gibi bir uygulama ile veya sertifika sağlayıcı başka bir faaliyetle belirlenmiş bir uygulaması da henüz mevcut değildir.Fakat böyle bir çalışma da yine tez çalışmasının son bölümünde sunulmuştur. Çalışmanın bu bölümü genel olarak altı bölümden oluşmaktadır.Her bölüm de kendi içersinde konu ağırlığına göre bölümlenmektedir. Birinci Bölüm: Bu bölümde soğutma ve klima ile ilgili çok genel ve konunun iyi anlaşılmasına yardımcı olacak tanımlara ve açıklamalara yer verilmiştir. Burada amaç çalışmada anlatılan olayların daha iyi anlaşılmasıdır.Bu bölümde başlıklar altında kısa tanımlar ve örneklerle anlatım temin edilmiştir. İKİNCİ Bölüm: Bu bölümde soğutma olayının termodinamiği üzerinde durulmuştur.Bir ortamdan diğer bir ortama ısının nasıl transfer edildiği incelenmiştir. Ki bu ortamlar daha soğuk olar bir ortamdan» daha sıcak tolan bir ortama ısının transferidir.Bu bölümde iki yaygın tip olan soğutma sistemi de incelenmiştir.Yani soğurmalı tip soğutma sistemi de kısmen tanıtılmaya gayret edilmiştir. ÜÇÜNCÜ BÖLÜM : Bu bölümde: devre elemanlarının seçimine esas olan“Isı Yükü”hesaplamaları yapılmıştır Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için problem çözümleri yer verilmiştir.Aynı zamanda bu konuda faydalanılması gerekli olan bazı çizelge değerleri de verilmiştir.Bu bölümde kullanılan örneklerde konunun öncülüğünü yapan İngiltere ve A.B.D gibi ülkelerde kullanılan birimler esas alınarak da uygulamalar yapılmıştır. DÖRDÜNCÜ BÖLÜM : Bu bölümde üçüncü bölümde hesaplanılan Isı Yükü dikkate VIalınarak soğutma devrelerinde kullanılan elemanların seçim esasları üzerinde durulmuştur.Ayrıca devre elemanları hakkında da oldukça ayrıntılı ve tanıtıcı bilgiler verilmiştir. Her eleman ayrıca kendi içersinde» çeşitleri» özellikleri »kullanma alanları gibi konularla genişletilerek işlenmiştir. Aynı zamanda bu elemanların kapasite ve verimlilikleri ile ilgili hesaplamalar uygulamalı olarak verilmiştir Bu bölümde ayrıca ana devre elemanlarından başka s. soğutma sistemlerinde kullanılmakta olan diğer yardımcı elemanlar da tanıtılarak»özellikleri kullanım amaçları gibi konularda ek bilgilere de yer verilmiştir. Bu bölümde bir de elemanlar tek tek ve ayrı ayrı değerlenildiğinde sistemde seçme nasıl olmaktadır bu konu üzerinde de durulmuştur. Kullanılmış devre elemanları ve bunların kapasiteleri üzerinde yapılacak kabuller hakkında da bilgiler verilmiştir. Bu bölümün son konusu ise sistemde bakır boru dizaynıdır. Bakır boruların hesaplamaları »standart boru çapları ve devredeki kullanılacak olan boruların standart ölçüleri örnek uygulamalarla verilmiştir. BEŞİNCİ BÖLÜM : Bu bölümde“Sistemlerde Arıza Tespiti Sebebleri ve Giderilmesi”konusunda oldukça geniş bir taramaya yer verilmiştir. Bur ada berirtilen arızaların aynısı veya benzeri oluştuğunda nasıl bir yorum getirilebileceği ölçüleri ortaya konulmuştur.Arızalara yaklaşım biçimi ortaya konularak arızanın giderilmesinin prensipleri belirlenmiştir. Piyasa şartlarında çalışan servis elemanlarına iyi bir klavuz kaypak oluşturulmuştur. ALTINCI BÖLÜM : Bu bölümde ise örnek bir uygulama yapılarak konunun pratiği gösterilmiştir. Bu uygulama ile hem de piyasadan devre elemanları nasıl temin edileceği“”önceki konularda verilen esaslar doğrultusunda ortaya konulmuştur.Devre elemanları seçilerek kullanıcılara örnek gösterilmiştir. Bu bölümdeki diğer bir uygulama da yine piyasada uygulanması müesseselesememiş bir modüler kurs programı teklif edilmektedir. Yani genelde bu tez çalışması kaynak teşkil edecek şekilde uygulamalı bir kurs müfredatı teklif edilmektedir. Ayrıca Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde açılması planlanan Soğutma ve Klima bölümünün müfredatı ile ilgili bir özet taslak da sunulmaktadır.Bu müfredatın, detaylı şekli Milli Eğitim Bakanlığı Talim, ve Terbiye Dairesine sunulmak üzere bakanlığa teklif edilmiştir. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In general this thesis firstly; The aim of this work is to introduce the refrigeration and air conditioning components, especially to explain that how the customers in this field should select them and contribute the customers to do this job. And also fault finding and trouble shuting have been studied for the technicians and apprentices in this field. Secondly; The refrigeration and air conditioning components are selected and purchased from the source by using the catalogue ' and prospectus of the suppliers and the basic knowledge that has been given and these aims have been considered systematicly for each parts of the thesis. And also an application example has been done in the sixth chapter. On the other hand; a new curriculum has been presented for the department of Refrigeration And Air Conditioning of Industrial Technical High Schools. This department will be planned to establish the next year at these schools by Ministry of National Education. At the same time this curriculum has been presented to The Ministry of National Education for using these departments. By the way it is necessary to say that; there is not any modular programme for a short period course that gives a sertificate like a LyMME procect.In this work a modular curriculum has been prepared and recommended about this subject for the technician and the other technical staff in this field. In general this thesis work consists of six chapters. Each chapter has been sub-divided into sections depending on the subject matter. Chapter - 1 In this chapter; A nomenclature of refrigeration and air conditioning was given and fundemental principles of the subject were mentioned. The main purpose of the section is to build up a base for further studies so that brief definitions and case studies were being made. Chapter - 2 Thermodynamics of the refrigeration and air conditioning process was dealt with in this section. This involves the trans ferral of heat from a body at a low temperature, such as a cold storage room, and add it, or throw it away, to a body at a high temperature such as atmospheric air. Two widely used refrigeration systems have been studied and the absorption type refrigeration system has also been introduced briefly. Chapter - 3 In this section;“Heat Load”calculations have been made to be based on the section of circuit components. In order to clarify this subject, some problems have beensolved and some specific tables have also been given. Examples and commen methots demonstrated in this chapter have been based on the Unit systems of leading countries in this field such as Britain and U.S.A. Chapter - 4 According to the heat load calculations made in chapter three, selections of refrigeration and air conditioning circuit components have been studied in* this section. Additionaly ; a more detailed definition was given about circuit components, their specifications, aplications, features etc. Components of each field have been individually studied showing spcifications and details. At the same time calculations have been made with regards to the compenents capasity and productivity. Apart from basic refrigeration circuit components there are supplementary components in the system and these were also being introduced showing their functions and specifications. Information about how to section of each component in the system should be made by taking each component individually and evaluating it. Information has been given about the assumptions to be made regarding the applied circuit components and their capasities. The final subject in this chapter deals with the design of copper pipe and tubing, the standart diameters and dimensions which are to be used in the system. Some problem solutions have also been done. Chapter - 5 This section provides a detailed description of how to find a fault when it occurs in the system, the case of it and also the remedy. The chapter also outlines similar faults likely to occur and the correct procedure to be taken. Chapter - 6 In this final chapter a case study has been made the purpose is to demonstrate the paractical aplication of the subject and to cover the purchasing of selected circuit components from the source by using the informations were given before. Another aplication of this chapter is a modular programme of a short period course for the technicians and the apprentices of this field. This thesis work can be used in the course for training and aplications. In addition; Refrigeration and air Conditioning which will be planned to study next year (1991-1992) in this field at the Industrial Technical High Schools. Above mentioned, a new department curriculum has been prepared and presented in this chapter. And also this curriculum has been presented and recommended using that department to The Ministry of National Education.