Acemi askerlerde, üç aylık eğitim dönemindeki beslenme ve askeri eğitimin kan lipid değerleri üzerine etkisi
Nutrition and training effects on blood lipids levels of recruits in three months training period
- Tez No: 195156
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET NİZAMLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Beslenme ve askeri eğitimin kan lipidlerine etkisini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada, 50 sağlıklı görünen asker denek olarak alındı. Bu deneklerde 0., 21., 42., ve 63. günlerde T-KOL, TG, HDL-K, APO-A1, APO-B ve LDL-K'e ait kan lipidleri değerleri ölçüldü. Araştırmada, seçilen askerler diğer askerlerle aynı faaliyetlere katıldı ve farklı hiç bir muameleye tabi tutulmadı. Askerler günlük çıkan ve 2500-3500 kcal değeri olan üç öğün yemekten yediler. Eğitim olarak, bu dönemde planlanan günlük faaliyetleri ve askeri eğitimleri yaptılar. Kan alımı, ertesi sabah aç karnına 06:30-08:30 saatleri arasında, sol kol basiller venden yapıldı. Deneklerden eğitim süresince, 21 gün ara ile toplam dört defa kan alındı. Alınan kanlar daha sonra santrifüj cihazında 5 bin devirde, 5 dakika santrifüj edilip, serumları ayrıldı. Analizler; Total Kolesterol, Trigliserit, LDL-K, HDL-K düzeyleri enzimatik kolormetrik metotla, Apolipoprotein-A1 ve Apolipoprotein-B düzeyleri ise Turbidimetrik metotla biyokimya otoanalizörde ölçüldü. 0., 21., ve 63. günlerde ölçülen serum T-KOL, TG ve LDL-K değerlerinin belirgin olarak düştüğü görüldü (P0,05) görüldü. Beslenme ve askeri eğitimin serum T-KOL, TG ve LDL-K düzeylerine azaltıcı etkileri olduğu gözlemlendi. 0., 21., ve 42.
Özet (Çeviri)
In this experiment, 50 healthy recruits used as test subject to determine the effects of nutrition and military trainings on blood lipids. In these test subjects, the values relating to 0th, 21th, 42th and 63th days, T-KOL, TG, HDL-K, APO-A1, APO-B and LDL-K blood lipids were measured. In this research, these soldiers which were chosen, joined same activities with other soldiers and were not performed any different treatment from others. They ate their foods 3 times in day and took approximately 2500-3500 kcal food. As training, they did daily activities and military trainings which had been planned in this period. Taking blood, the following day?s morning which were made between 06:30-08:30 hours when they hungry, was made from left arm vena basillaris. Taking blood was made each 21 day, totally 4 times considering to training duration. After that, taking blood centrifuged with centrifuge device at 5 thousand speed in 5 minutes, its serum separated. The analysis of total cholesterol, triglyceride, LDL-K, HDL-K levels are measured with enzymatic colormetric method, Apolipoprotein-A1 and Apolipoprotein-B levels are measured by turbidimetric method on biochemical autoanalyser. In 0th, 21th, and 63 th days, decrease of serum T-KOL, TG and LDL-K values were observed clearly decreased (P0,05). It shows that nutrition and military training have a decreasing effect on serum T-KOL, TG and LDL-K values.