HÜ Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji bölümüne başvuran meme kanserli hastalarda risk faktörlerinin dağılımı
The risk factors of breast cancer patients whom examined at HUTF medical oncology department
- Tez No: 195155
- Danışmanlar: PROF.DR. NİLÜFER GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalısmamızda, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bölümü'ne basvuran meme kanserli hastalarda risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıstır. Çalısmaya 1972-2006 yılları arasında izlenen toplam 1000 hasta alınmıstır. Hastalarımızın verileri anket yoluyla, ya dosyalarından, ya da yüzyüze görüsülerek kendilerinden elde edilmistir. Hastalık en sık 41-50 yas arasında izlenmistir (392 hasta, %39,3). Hastalarımızın %99,5'u kadın (995 hasta) ve %0,5'i erkektir (5 hasta). Obezite (BK>25) 317 hastada (%52,5) saptanmıstır. Bu oran postmenopozal hasta grubunda %66,2'dir (165 hasta). Çalısan ve sosyoekonomik düzeyi yüksek grup 547 hastadır (%55,7). Hastalarımızın 675'i (%67,9) ç Anadolu Bölgesi'nde yasamaktadır. Dörtyüz seksenaltı hastamız (%76,9) memede kitle yakınmasıyla doktora basvurmustur. Mamografik tarama ile saptanan hastalık oranı %16,6'dır (105 hasta). Menarj yası %33,1 hastada (314 hasta) 12 yastır. 55 yasta menopoza girme oranı % 3,5'tir (34 hasta). Premenopozal dönemde tanı alan hasta oranı % 49,8 (481 hasta) iken, %46,5'i (449 hasta) postmenopozal dönemde tanı almıstır. Canlı dogum yapma oranı %84,2'dir (828 hasta). Yirmi yasından önce ilk canlı bebek dogurma oranı %27,5'tir (213 hasta). Otuz yasından sonra ilk canlı bebek dogurma oranı %12'dir (92 hasta). Düsük yapma oranı %19,1'dir (188 hasta). Laktasyon oranı %78,3'tür (720 hasta). Oral kontraseptif kullanma oranı %24,9'tur (246 hasta) ve ortalama kullanma süresi 30,05 aydır. Hormon replasman tedavisi alma oranı %17,7'dir (173 hasta) ve ortalama süre 34,12 aydır. Diabetli hasta oranı %4,4 (44 hasta) ve herhangi bir tiroid hastalıgı olan hasta oranı %14,2'dir (131 hasta). Sigara içme oranı %40,1 (379 hasta), alkol kullanma oranı %11,2'dir (112 hasta). Ailede meme kanseri hikayesi oranı %22,9'dur (226 hasta). Birinci derecede yakınında meme kanseri görülme oranı, bu grupta %29, tüm hastalarımızda ise %6,7'dir (66 hasta). Ailede baska kanser görülme oranı %48,9'dur (484 hasta). Hastalarımızda over ve meme kanseri birlikteligi oranı %0,5'tir (5 hasta). Çalısmamızda, cinsiyet (kadın olmak), obezite (özellikle postmenopozal obezite) ve ailede meme kanseri hikayesinin olması, literatürle uyumluluk gösteren risk faktörleridir. Genç, premenopozal hasta oranı ile dogurganlık ve laktasyon oranları ise literatürdekinden yüksektir. Çalısmamız kesitsel bir çalısma olup tüm Türkiye'yi yansıtmamaktadır. Çok merkezli prospektif çalısmalar, ülkemiz için risk faktörlerinin belirlenmesi ve uygun önlemler alınması açısından yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In our study, it is aimed to determine the risk factors of the patients with breast cancer, that examined at Hacettepe University Faculty of Medicine Medical Oncology Department. Totally 1000 patients were taken to the study which examined between the years 1972-2006. The datas are collected by surveys, either from the files of the patients or from the patients themselves. Breast cancer is seen mostly between 41-50 years (392 patients, %39,3). Ninetynine and a half percent of our patients are female (995 patients) and %0,5 is male. Obesity (BMI>25) is seen in 317 patients (%52,5). This ratio is %66,2 (165 patients) in the postmenopausal group. The working, so, the higher socioeconomic group is 547 patients (%55,7). Sixhundred and seventyfive of our patients (%67,9) live in ç Anadolu Region. Fourhundred and eightysix of our patients (%76,9) are examined by a doctor with the complaining of a mass in the breast. The ratio of cancer determined by the mammographic screening is %16,6 (105 patients). Menarche age is 12 in the %33,1 of our patients (314 patients). The menopause ratio is %3,5 (34 patients) for the 55 age group. While the ratio of the patients examined in premenopausal status is %49,8 (481 patients), %46,5 (449 patients) of the patients are examined in the postmenopausal state. The ratio of parity is %84,2 (828 patients). The ratio of having a full-term pregnancy 20 years is %27,5 (213 patients). The ratio of having a full-term pregnancy 30 years is %12 (92 patients). The ratio of abortion is %19,1 (188 patients). The lactation ratio is %78,3 (720 patients). The ratio of using oral contraseptive pills is %24,9 (246 patients) and the mean period is 30,05 months. The ratio of having hormon replacement therapy is %17,7 (173 patients) and the mean period is 34,12 months. The ratio of the patients with diabetes is %4,4 (44 patients) and with any thyroid disease is %14,2 (131 patients). Smoking ratio is %40,1 (379 patients). The ratio of alcohol consumption is %11,2 (112 patients). The ratio of family history of breast cancer is %22,9 (226 patients). The ratio of having a first degree relative with breast cancer is %29 of this group and %6,7 among all our patients (66 patients). The ratio of having any other cancer history in the family is %48,9 (484 patients). The ratio of of ovary and breast cancer coincidence is %0,5 (5 patients). In our study, sex (female sex), obesity (especially postmenopausal obesity) and family history of breast cancer are the congenial risk factors with the literature. The ratios of the young, premenopausal patients, the parity and lactation are higher than the ratios in the literature. Our study is a cross-sectional study, so it doesn?t reflect the whole Turkey. Multicentral, prospective studies will be appropriate for detecting the risk factors of our country and will be helpful for taking measures.