Demir eksikliği anemisinde 5-hidroksi indol atılımı ve kısa süreli demir tedavisinde yanıtı
- Tez No: 2741
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 1988
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Halen ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde demir eksikliği anemisi beslenme bozuklukları arasında önemli yer tutmaktadır. De mir eksikliği ile çeşitli davranış bozuklukları birlikte görülmekte, bunların santral sinir sisteminde 5-hidroksi indol bileşiklerinin bi rikmesine bağlı olduğu düşünülmektedir. Bu amaçla araştırmamızda serotonin metabolizmasının son ürünü olan 5-HIAA'in idrarla atılımı normal ve demir eksikliği anemisi olgularında incelenmiştir. On beş demir eksikliği anemisi olgusu ve 15 kontrol olguda idrarla atılan 5-HIAA düzeyleri tedaviden önce ve tedaviden sonra tayin edilmiştir. Anemik olgularda tedavi sonrası idrar 5-HIAA miktarında art ma görülmüştür. Bunun istatistiksel olarak önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Hematolojik olarak normal olan çocuklara uygulanan demir idrar 5-HIAA atılımını etkilememiştir. Her iki grup kıyaslandığında demir eksikliği anemisi olan olgularda kontrol grubuna oranla ista tistiksel olarak önemli olacak derecede idrar 5-HIAA düzeyi arttığı bulunmuştur. Sonuç olarak bu araştırmamızda demirin anemik olgularda sero tonin metabolizmasını hızlandırdığı bulunmuştur. Vücutta hangi sevi yede etkilenme ile bu değişikliğin olduğunu saptamak için daha ileri çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Iron deficiency is still a problem in Turkey and in other parts of the world as a nutritional deficiency. The behaviorial problems accompanying iron deficiency is thought to be due to be the accumulation of 5 hydroxy indol compounds in the central nervous system. In this aspect we have investigated the content of the last metabolite of serotonin the 5-HIAA in the urine in both normal and iron deficient patients. In 15 iron deficient and 15 controls we determined the urine levels of 5-HIAA before and after iron therapy. In the iron deficient group the post therapy level of urine 5-HIAA level was found to be greater and that was statistically important. In the non deficient group the iron given did not influence the excretion of 5-HIAA thus the urine level was found normal. When the both groups compared the urine 5-HIAA level in the deficient group was found to be greater than the control group and this was statistically important. Finally; this investigation showed that, iron in the anemic patients fastens the serotonin turnover, however which mechanism at what level is responsible for these changes is still unresolved thus making this field to be investigated by further studies.. Kurulu Do