Konya'da sosyo-ekonomik yönden farklı olan iki bölgedeki ilköğretim okullarındaki çocuklarda Pediculus humanus capitis yaygınlığı
Prevalence of Pediculus humanus capitis on children in primary schools in two different socio-economical areas in Konya
- Tez No: 195171
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLAL DİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma Ocak- Haziran 2006 tarihleri arasında Konya'nın Çumra ilçesinde sosyoekonomik yönden farklı ilköğretim okullarında Pediculus humanus capitis yaygınlığı belirlemek amacıyla yapılmıştır. Okullarda taramaya başlamadan önce, sosyo-ekonomik durumu tespit etmek amacıyla öğrencilere sekiz soruluk anket formları dağıtılmış ve soruların cevaplandırılması istenmiştir. Anket formları ile; ailelerin gelir düzeyleri, aile tipleri, ailede yaşayanların sayısı, anne babaların eğitim durumları, anne babaların çalışıp çalışmadığı gibi bilgiler elde edilmiştir. Çalışma sosyoekonomik yönden farklı dört ilköğretim okulundaki öğrenciler üzerinde yapılmıştır. Sosyo-ekonomik yönden daha alt seviyede olan öğrencilerin bulundukları Abdullah Tenekeci İlköğretim okulundan 197 öğrenci, Özkan Atik ilköğretim okulundan 126 ve 60.Yıl Mehmet Yaymacı İlköğretim okulundan 229 olmak üzere toplam 552 öğrenci; sosyoekonomik yönden daha üst seviyede olan Okçu Şehit Mehmet Keseli İlköğretim okulundan 488 öğrenci Pediculus humanus capitis yönünden taranmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was done to determine Pediculus humanus capitis prevalence at the primary school children in two different regions which are different from social-economic aspects between the months January-June 2006 in Çumra a county of Konya an inquiry form which is including eight questions has been distributed and replying them has been demanded to determine the social- economics status. Through inquiry form, data has been obtained; such as income level of the families, family types, the number of the members in the family, education level of the parents, working status of the parents. The study was done at four primary schools which are different from social-economic aspects. From low level social-economic aspects 197 students in Abdullah Tenekeci Primary school, 126 students in Özkan Atik Primary school and 229 students in Mehmet Yaymacı Primary school, totally 552 students; from high level social-economic aspects 488 students in Okçu Şehit Mehmet Keseli Primary school were examined for Pediculus humanus capitis. Pediculus humanus capitis was encountered in rates % 13.20 in Abdullah Tenekeci primary school, % 3.17 Özkan Atik primary school, % 2.18 60.Yıl Mehmet Yaymacı primary school which have low level social-economic; % 0.61 Okçu Şehit Mehmet Keseli primary school which has high level social-economic; and this case has been meaningful at the statistic respect (p < 0.0001). The prevalence of P. Humanus capitis was height level at the girl students than the boy students.It was found meningful; 34 (6.45 %) girl students of examined 527 girl students, four (0.78 %) of 513 boy students were encountered to headlouse infestation (p < 0.0001). When the income level of the parents was considered; the income level of the parents of the students in Okçu Şehit Mehmet Keseli Primary school was observed better than the other students and the difference was found meaningful statistical respect ( p < 0.0001). Also, when the families of the students in Okçu Şehit Mehmet Keseli primary school were examined, the education level of these parents was higher than the other students? parents in the other schools; and it has been determined that the occupation of these parents are more career and gain more income than the other parents. Consequently, Pediculus humanus capitis diffusiveness is closely concerning with cultural and social-economic structure, it was determined that the headlouse infection was encountered at the children of parents who have good cultural and economic structure.