Tavuklarda beyincik korteksinin embriyonik gelişimi ve purkinje hücrelerinin çekirdeklerinde agnor aktivitelerinin belirlenmesi
The development of chicken cerebellar cortex and the determination of agnor activity of the purkinje cell nuclei
  1. Tez No: 195172
  2. Yazar: SERDAR AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMRAH SUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalısmada Babcock-B380 ırkı yumurtacı tavukların beyincik kortekslerinin embriyonik gelisiminin yanı sıra kuluçkadan çıkısı takip eden dört haftalık dönemde süregelen degisimleri ile Purkinje hücrelerine ait AgNOR parametreleri arastırıldı. Bu amaçla 100 adet yumurta kullanıldı. Yumurtalar inkübasyonun 7, 8, 9, 10, 11, 13, 15 ve 18. günlerinde açılırken; kuluçkadan çıkıs günü ve çıkısı takip eden onuncu gün, üçüncü hafta ve dördüncü haftalar sonunda da doku örnekleri alındı. Alınan doku örnekleri rutin histolojik takip islemlerinden sonra parafinde bloklandılar. Bloklardan alınan 4-6?m kalınlıgındaki kesitler üçlü boyama, hematoksilen&eozin ve AgNOR boyama teknikleri ile boyandılar. inkübasyonun yedinci gününde dördüncü ventrikülün tavanından gelisen beyincik taslagının ventriküler nöroepitel, iç manto ve dıs manto tabakalarından olustugu görüldü. nkübasyonun dokuzuncu günüde, gelecekteki Purkinje hücrelerinin olusturdugu iç kortikal tabaka ile iç granüler tabakayı olusturmak üzere dıs granüler tabakadan göç eden granül hücre grupları gözlendi. Beyincik folyumlarına ilk kez inkübasyonun onbirinci gününde rastlandı. inkübasyonun onbesinci gününde dıs granüler tabaka, primitif moleküler tabaka, iç kortikal tabaka ve iç granüler tabakadan olusan primitif beyincik korteksi oldukça belirgindi. Yine bu dönemde Purkinje hücrelerinin iç granüler tabakanın dıs bölgelerinde toplandıkları dikkati çekti. Onsekiz günlük embriyoların beyincik kortekslerinin histolojik organizasyonları hemen hemen tamamlanmıstı. Dıs granüler tabaka kuluçka sonrası dönemde giderek incelmekteydi. Purkinje hücresi ve çekirdeginin ortalama enine çapları ile Purkinje hücre çekirdegi ve AgNOR alanlarının incelenen tüm dönemler süresince giderek arttıgı, buna karsın AgNOR alanının çekirdek alanına yüzde (%) oranının inkübasyonun onsekizinci gününden itibaren belirgin bir biçimde azaldıgı tespit edildi. AgNOR sayıları arasında istatistiksel fark tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
In this study, the embryonic and the post-hatching development of the chicken cerebellar cortex and the number, size and area of the silver staining nucleolus organizer regions (AgNORs) were determined in the cerebellar Purkinje cells in layers (Babcock-B380) chickens. For this purpose, 100 laying hen?s eggs were used. The eggs were opened at 7th, 8th, 9th, 10th, 11th , 13th,15th and 18th days of the incubation. The tissue samples from the cerebellum were taken from the embryos at different incubation periods, at the end of the incubation and by the 10 th day, third week and fourth week after hatching. Tissue samples were stained with Masson?s trichrome, hematoxylene&eosine and AgNOR technique. In the 7th incubation day, the cerebellar anlage which develops from the roof of the fourth ventricle consists of ventricular neuroepithelium, inner mantle layer and outer mantle layer. The inner cortical layer which made up the future cerebellar Purkinje cells and the granule cell raphes which migrate from the external granular layer to their definite position in the internal granular layer have been observed in the 9th incubation day. The cerebellar folia have been first observed in the 11th incubation day. In the incubation day of 15th, primitive cortex which consist of the external granular layer, primitive molecular layer, inner cortical layer and the internal granular layer was evident. Besides, in the same period the Purkinje cells were incorporated in the external part of the internal granular layer. At the end of the 18th incubation day, the histological architecture of the cerebellar cortex was almost definite. The attenuation of the external granular layer was continuing during post-hatching period. The mean transverse diameter of the Purkinje cells and their nucleus, and the mean area of the Purkinje cell nucleus and AgNOR area were increased through the all experimental period. Conversely the mean ratio of AgNOR area to Purkinje cell nucleus area were decreased. There was no difference between the AgNOR counts.