Eritropoetinin mandibular distraksiyon osteogenezisi üzerine etkisi
The effect of erythropoietin on mandibular distraction osteogenesis
- Tez No: 195190
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DOĞAN DOLANMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalısmanın amacı, subkütan olarak uygulanan rekombinant insan eritropoetininin (rHuEPO), mandibulanın distraksiyon osteogenezisi (DO) esnasında yeni kemigin olusumu ve kalitesi üzerine etkisini histomorfometrik olarak degerlendirmektir. Bu çalısmada 16 adet genç eriskin beyaz erkek Yeni Zelanda tavsanı kullanıldı. Hayvanlar rastgele seçilerek deney ve kontrol grubu olmak üzere esit iki gruba ayrıldı. Bütün hayvanların mandibula sol tarafına özel yapım bir distraktör yerlestirilerek DO uygulaması gerçeklestirildi. Deney grubuna ilk doz operasyondan hemen sonra olmak üzere 48 saat ara ile toplam 4 doz 150 IU/kg rHuEPO subkütan olarak, kontrol grubuna ise aynı protokolle sadece 0.5 ml/kg serum fizyolojik verildi. Eki günlük latent dönemden sonra 5 gün boyunca 12 saat ara ile 0.5 mm oranında günlük 1 mm olacak sekilde mandibula 5 mm uzatıldı. 30 günlük konsolidasyon süresinin ardından hayvanlar sakrifiye edildi. Örnekler hazırlandıktan sonra yeni olusan kemik bölgesi histomorfometrik olarak incelendi. Histomorfometrik incelemede deney ve kontrol grubu kıyaslandıgında, deney grubunda yeni olusan kemik bölgesinde birim alandaki osteoblast sayısı, damar sayısı ve trabeküler kemiklesme alanları daha fazla olurken, osteoklast sayısı daha azdı. Bu farklar istatistiksel olarak anlamlıydı (p0.05). Bu çalısmanın bulgularına göre DO esnasında subkütan olarak uygulanan rHuEPO, yeni olusan kemigin iyilesme hızını ve kalitesini arttırmaktadır. Bununla birlikte, klinik uygulamaya geçilmeden önce rHuEPO'nun kısa dönemdeki bu olumlu etkilerinin uzun dönem çalısmalarla da incelenmesi ve desteklenmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of subcutaneous administration of recombinant human erythropoietin (rHuEPO) on regenerate formation and quality during mandibular distraction osteogenesis. 16 adult, male New Zeland rabbits were conducted for this study. Ethical approval was obtained from Animal Research Institute. Subjects were randomly divided into two groups. Distraction osteogenesis (DO) was performed with a custom-made distractor on left mandibles of rabbits. In experimental group, 4 doses of 150 IU/kg rHuEPO administration were performed with 48 hours interval. The first dose was applied immediately after surgery. Control subjects were given 0.5ml/kg isotonic solution with same manner. After 2 days of latency, mandibles were distracted 1mm/day with 12 hours interval for 5 days. A 5 mm lengthening was achieved. All animals were sacrificed following 30 days of consolidation. After that, samples were prepared to perform histomorphometric evaluation of newly formed bone area. Number of osteoblasts and blood vessels was significantly higher while number of osteoclasts was significantly lower in experimental group than control group respectively (p0.05). According to the results of this study, subcutaneous administration of rHuEPO improves the rate and quality of bone healing during DO. However, short-term favorable effects of rHuEPO in this study should be supported with long-term investigations before clinical applications.