Enrofloksasin içeren iki farklı müstahzarın sığırlarda kas içi yolla uygulanması sonrasında biyoeşdeğerliğinin belirlenmesi
The bioequivalence determination of two different formulations of enrofloxacin in heifers following intramuscular administration.
- Tez No: 195189
- Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER ELMAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, enrofloksasin içeren ve ülkemizde %10'luk enjektabl şeklinde satışa sunulan ürünlerden ikisinin sığırlarda tek doz (2.5 mg/kg.) olarak kas içi uygulama sonrası biyoeşdeğerliğini değerlendirmektir. Çalışma 6 adet sağlıklı (12?18 aylık 360-400kg c.a.) İsviçre esmeri düveler üzerinde yapıldı. Çalışma tek doz çapraz dizaynı esasına göre gerçekleştirildi. İlaç uygulaması öncesinde 0. dakika ve sonrasında kan örnekleri 10., 20., 30., 45., 60., 90. dakikalar ile 2., 4., 6., 8., 12. ve 24. saatlerde toplandı. Plazma enrofloksasin düzeyleri yüksek performanslı likit kromatoğrafisinde (HPLC) ölçüldü. Her hayvan için ayrı ayrı çizilen konsantrasyonzaman grafikleri iki kompartmanlı dışa açık modele uygunluk gösterdi ve tüm farmakokinetik parametreler bu esasa göre hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate of the bioequivalence of two enrofloxacin formulations, which have been also marketed as % 10 enjectabl solution in our country, after the intramuscular injection (i.m.) at a single dose of 2.5 mg/kg of b.w in the heifers. In the present study 6 Brown-Swis (12?18 monthly and 360?400 kg b.w.) healthy heifers were used. This study was carried out on the based a single dose cross-over design. Blood samples were taken into sterilized tubes just before and 10, 20, 30, 45, 60 and 90 th minutes and 2, 3, 4, 6, 8, 12, and 24th hours following injections. The plasma concentrations of enrofloxacin were measured by high performance liquid chormatography (HPLC) following the extraction process. The plasma concentration-time curves for each animals showed that both products distributed according two-compartment open model.