Diabetli hastalarda Na/K, atpaz gen polimorfizminin araştırılması
Investigation of Na+/K+atpase gene polymorphism in diabetic patients
- Tez No: 195191
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRBİLEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tip 2 diabetik hastalarda ATP1A1 polimorfizminin Na+/K+-ATPaz aktivite değişimleri ileilişkili olup olmadığını araştırdık. Aynı zamanda C-peptid seviyelerinin ATP1A1 polimorfizmi veNa+/K+-ATPaz aktivitesi arasındaki ilişkiyi etkileyip etkilemediğini araştırdık. Tip 2 diabetikhastalarda, Na+/K+-ATPaz aktivitesi kontrol grubuna göre daha düşük, C-peptid seviyeleri dahayüksek bulundu. Enzim aktivitesi ve C-peptid seviyeleri arasında korelasyon bulunmadı.Parametrelere ait ortalama ± standart sapma değerleri; C-peptide seviyeleri kontrol grubu için; 1,51± 0,44 ve hasta grubu için 2,11 ± 1,19 , (p< 0,002), Na-K-ATPaz aktiviteleri; kontrol grubuiçin 2,47 ± 1.30 hasta grubu için; 1,13 ± 0,45 (p< 0,000). Tüm diabetik hastalar ve sağlıklıkontrol grubu kesilmemiş allel için homozigot olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
We investigated whether the ATP1A1 polymorphism is associated with Na+/K+-ATPaseactivity modifications and C-peptide levels in healthy subjects and in type 2 diabetic patients. Wealso tested whether C-peptide level could influence the relationship between ATP1A1polymorphism and Na+/K+-ATPase activity. Tip 2 diabetic patients, Na+/K+-ATPase activity waslower than in healthy controls and C-peptide levels was higher in healthy controls. There wasn?tcorrelation between enzymatic activity and The mean ± standart deviation of the parameteres; Cpeptidelevels of control; 1,51 ± 0,44 and patients; 2,11 ± 1,19 , (p< 0,002), Na-K-ATPaseactivity of control; 2,47 ± 1.30 and patients; 1,13 ± 0,45 (p< 0,000). All diabetic patients andhealthy controls were homozygous for the unrestricted allele.