Konya ilinde üriner sistem enfeksiyonlarında kullanılan antibiyotiklere karşı direnç gelişiminin araştırılması
Investigation of resistance in urinary system infections in konya
  1. Tez No: 195210
  2. Yazar: ERDİNÇ SÜTÇÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜNYAMİN TRAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalısmanın amacı, Konya ilinde toplum kaynaklı üriner enfeksiyon etkenlerini tespit edip, amoksisilin-klavulanik asit, siprofloksasin, ko-trimoksazol, gentamisin ve seftriakson direnç oranlarını belirlemektir. Çalısma ?Özel Konya Hospital? laboratuarında Aralık 2004?Agustos 2005 tarihleri arasında yapıldı. drar numulerinden 105 koloni ve üzeri bakteri üreyen toplam 321 adet izolat çalısma kapsamında degerlendirildi. Antibiyogramları ise Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi ile zon çaplarının degerlendirilmesi esasına göre yapıldı. Kültürde üreyen bakterilerin seçilen antibiyotiklere dirençli ve duyarlı olup olmadıkları tespit edildi. Çalısmamızda en sık izole edilen üropatojenin E. coli oldugu görüldü. Üropatojenlerin belirtilmis olan antibiyotiklere dirençleri incelendi. E. coli patojeninde amoksisilin-klavulanik asit ve ko-trimoksazol direnç oranları yüksek, seftriakson ve siprofloksasin direnç oranları ise düsük olarak tespit edildi. Sonuç olarak direnç gelisiminin engellenebilmesi için düzensiz ve gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılması gerekmektedir. Yüksek direnç oranından dolayı ko-trimoksazol'ün Konya ilinde üriner enfeksiyonların tedavi protokolünden çıkarılması, siprofloksasin kullanımının ise kısıtlanması gerektigi söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the agents of community acquired urinary infection in Konya and the resistance rates of amoxicillin-clavulanic acid, ciprofloxacin, co-trimoxazole, gentamicin and ceftriaxone. The study was done in laboratory of ?Private Konya Hospital? between December 2004 and August 2005. The urine samples producing 105 bacterial colonies and uppers were taken in to consideration. Antibiograms were evaluated by Kirby-Bauer disk diffusion method according to zone diameter. Cultured bacteria were determined whether they are resistant or susceptible to the antibiotics chosen. In our study, it is shown that the E. coli is the most frequently isolated uropathogen. Resistance of uropathogens to the antibiotics were examined. In E. coli pathogen while the resistance rates of amoxicillin-clavulanic acid and co-trimoxazole were determined as higher, the resistance rates of ceftriaxone and ciprofloxacin were determined as lower. In conclusion, for the prevention of resistance development, it is compulsory to avoid from the irregular and unnecessary antibiotic usage. In Konya, because of the higher resistance rates, it can be recommended that the co-trimoxazole should be withdrawn from the protocol of the medical treatment of urinary infections and the usage of ciprofloxacin should be restricted