Farklı dentin bağlayıcı sistemlerin süt dişlerindeki antibakteriyel etkinliklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of antibacterial effectiveness of different dentin bonding systems in primary teeth
  1. Tez No: 195211
  2. Yazar: ASU TEKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. SİBEL YILDIRIM, DOÇ. U. SAİT UÇAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez kapsamında gerçekleştirilen araştırmalarda, antibakteriyel bir monomer(MDPB) (Clearfil Protect Bond, Kuraray, Japonya) veya flor (Imperva FL Bond, Shofu,Japonya) içeren iki farklı dentin bağlayıcı sistem ve antibakteriyel monomer içermeyen birdentin bağlayıcı sistemin (Clearfil SE Bond, Kuraray, Japonya) süt dişlerindeki olasıantibakteriyel etkinliklerinin in vitro ve in vivo koşullarda değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla adı geçen dentin bağlayıcı sistemler, Streptococcus mutans ve Lactobacillusacidophilus üzerinde antibakteriyel özellikleri açısından çukur agar ve süt dişi kavitemodel metodu ile in vitro koşullarda test edilmiştir. Ayrıca aynı dentin bağlayıcı sistemlerçocuk hastalarda, çürüklü süt birinci molar dişlerin rutin klinik restorasyonlarındakullanılmalarından sonra, kısa, orta ve uzun dönem takiplerle dentin-pulpa kompleksiüzerine olası etkileri ve bakteriyel sızıntı açısından histolojik olarak değerlendirilmiştir.Çukur agar yöntemi için, MHA besiyerinde steril pastör pipetleriyle 8 mm çapındastandart çukurlar açıldı. S. mutans veya L. acidophilus suşları ile inkübasyondan sonraprimer veya bonding ajanlar, 50'şer ?l hacminde çukurlara dolduruldu. 37 oC'de 24 saatinkübasyondan sonra materyallerin etrafında oluşan önlenim halkaları milimetrik olarakölçüldü. Süt dişi kavite model metodu için ise çekilmiş çürüksüz süt dişlerinin okluzalkısmına standart kaviteler açıldı. Daha sonra otoklavda steril edilen dişler S. mutans ve L.acidophilus ile enfekte edildi. Her bir gruba, farklı dentin bağlayıcı ajanlar uygulandı veinkübe edilen dişlerin kavite duvarlarından frezle dentin talaşları toplandı. Toplanan buörneklerden koloni sayma metodu kullanılarak ml başına düşen bakteri miktarı hesaplandı.Çalışmanın in vivo kısmı için ise fizyolojik kök rezorbsiyonu nedeniyle yaklaşık olarak 7,30 ve 90 gün sonra eksfoliye olacak olan toplam 90 adet çürüklü süt birinci molar dişteçürük temizlendi ve adı geçen dentin bağlayıcı sistemler kullanılarak kompozit rezinrestorasyonlar yapıldı. Dişlerin yaklaşık olarak 7, 30 ve 90 gün sonunda eksfoliye olmaküzerelerken hafif lüksasyonla çekilmeleri ardından rutin histolojik incelemelergerçekleştirildi.Çalışmada kullanılan tüm ajanların in vitro koşullarda S. mutans ve L. acidophilussuşlarına karşı farklı derecelerde antibakteriyel etki gösterdiği belirlendi. Ayrıca in vivokoşullarda uzun dönemde antibakteriyel olarak en etkili materyalin Protect Bond olduğusaptanmıştır.Çukur agar yönteminde Protect Bond Primeri'nin, S. mutans'a karşı diğer dentinbağlayıcı ajanlara benzer antibakteriyel etki sergilediği gözlendi. Süt dişi kavite metodundaise aynı ajanların S.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis it was aimed to evaluate possible antibacterial effectsof two different dentine bonding containing antibacterial monomer (MDPB) (ClearfilProtect Bond, Kuraray, Japan) or fluoride (Imperva FL Bond, Shofu, Japan) and dentinebond agent that does not include antibacterial monomer (Clearfil SE Bond, Kuraray, Japan)on primary teeth in vitro and in vivo conditions. For this reason the mentioned bondingsystems were tested in in vitro conditions on Streptococcus mutans and Lactobacillusacidophilus in terms of antibacterial features usind agar well and primary teeth cavitymethods. In addition, after the same dentine bondings were used in children for the routineclinical restoration of the decayed first molar primary teeth, short, middle and long termobservations on their effects on dentine pulp and bacterial leak were examinehistopathologically.For agar well method, MHA agar were drilled using 8 mm diameter sterile pasteurpipette. After the incubation with S. mutans or L. acidophilus sus components primer orbonding agents were filled into the cavities as 50 ?l volumes. At 24th h after the incubation,the preventive circles occurred around the materials were measured milimetrically. For theprimary teeth cavity model method, standard cavities were opened to the occlusal part ofthe pulled primary teeth. Then the sterilized teeth in autoclave were infected with S.mutans and L. acidophilus. Different dentine bondings were applied to each group and therocks were collected with frezis from the cavity walls of the incubated teeth. In thesecollected samples by using colony counting method the amount of bacteria per ml wascounted.For the in vivo of the study due to physiological root resorption nearly 7, 30 and 90days later decays were cleaned totally in 90 decayed first molar primary teeth that will beexfolied and using the mentioned dentine bondings composite resine restorations weredone. While the teeth were about to exfolie at the end of 7, 30 and 90 days, after they hadbeen pulled with light luxation, routine histopathological examinations were done.It was defined that all the agents used in the study in vitro conditions have shownantibacterial effects against S. mutans and L. acidophilus sus at different levels. Besidesthis, it was defined that the most effective material in vivo conditions as antibacterial forthe long term was Protect Bond.It was observed that in agar well method Protect Bond primer has shownantibacterial effect against S. mutans similar to those of order dentine bond agents. Inprimary teeth cavity method it was defined that the same agents eliminated the bacteriaagainst S.