Sağlıklı kişilerde ve koroner kalp hastalarında bitki sterolleri, total antioksidan kapasite (tas), okside ldl (ox-ldl) ve homosistein düzeylerinin araştırılması
Investigation of plant sterols, total antioxidant status (tas), oxidized ldl (ox-ldl) and homocysteine levels in patients with coronary arthery disease (cad) and healthy controls
- Tez No: 195220
- Danışmanlar: PROF.DR. İDRİS MEHMETOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma 28-87 (60,9 ± 11,8) yaşları arasında KKH ön tanısıyla koroner anjiografisi yapılan toplam 166 kişi (46 kadın, 120 erkek) üzerinde gerçekleştirildi. Vakalar anjiografi sonuçlarına göre aşağıdaki şekilde gruplandırıldı. 1. Kontrol grubu (n=60): 59.8±12.9 yaşları arasında anjiografisi tamamen normal olan ve üç majör epikardiyal koroner arterinde %50'den az stenozu olanlar. 2. Hasta grubu (n=106): 62.8±11.0 yaşları arasında ve üç majör koroner arterlerinin en az birinde ?% 50 stenozu olanlar. Vakalardan, 12-14 saat açlıktan sonra sabah saatlerinde 8-10 ml antikoagülansız tam kan örnekleri alınarak bekletilmeden serumları ayrıldı ve bitki sterolleri (stigmasterol, ß- sitosterol), kolesterol, TAS, Ox-LDL ve homosistein düzeyleri ölçüldü Bitki sterolleri, kolesterol ve homosistein düzeyleri HPLC (High performance Liquid Chromatography) yöntemiyle, Ox-LDL düzeyleri ticari kit kullanılarak eliza yöntemiyle, TAS düzeyi ise spektrofotometrik yöntemle ölçüldü. Kontrol grubuna ait stigmasterol, ß-sitosterol, kolesterol, homosistein, Ox-LDL ve TAS düzeyleri sırasıyla 2.86±0.48 ?g/ml, 3.22±0.37 ?g/ml, 101,2±4,3 mg/dl, 16.61±0.60 ?mol/L, 114.5±4.1 U/L, ve 1.16±0.01 mmol/L olarak, hasta grubuna ait aynı parametreler sırasıyla 5.02±1.21 ?g/ml, 5.59±1.39 ?g/ml, 106,1±4,6 mg/dl, 17.62±0.78 ?mol/L, 119.7±4.7 U/L, ve 1.09±0.01mmol/L olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was performed on angiographicly documented 166 CAD patients (46 F, 120 M) aged 28-87 years. Subjects were classified according to coronary angiographic results as follows: angiographic documentation. Control group: 60 subjects aged 59.8±12.9 years with normal coronary angiograms (no vessel disease) and with less than 50% stenosis in any of the three major coronary arteries. Patients group: 106 subjects aged 62.8±11.0 years and with ?50% stenosis in at least one of the three major coronary arteries 8-10 ml of non-anticoagulated whole blood samples were drawn after a 12-14 hours of fasting at morning. Sera of the samples were immediately seperated and plant sterols (stigmasterol, ß-sitosterol), cholesterol, Ox-LDL, TAS and homocysteine levels were measured. Plant sterols, cholesterol and homocysteine levels were determined by HPLC (High performance Liquid Chromatography), Ox-LDL levels were determined by using a commercially available elisa kit and TAS levels were determined spectrophotometrically. Serum stigmasterol, ß-sitosterol, cholesterol, homocysteine, Ox-LDL and TAS levels of the control group were found as 2.86±0.48?g/ml, 3.22±0.37?g/ml, 101,2±4,3mg/dl, 16.61±0.60?mol/L, 114.5±4.1U/L, and 1.16±0.01mmol/L respectively. The same parameters of the patients group were found as 5.02±1.21?g/ml, 5.59±1.39?g/ml, 106,1±4,6 mg/dl, 17.62±0.78?mol/L, 119.7±4.7U/L, and 1.09±0.01mmol/L respectively. There was no significant difference between serum sitosterols levels of the groups.