Miyokard infarktüsü sonrası atorvastatin tedavisinin nitrik oksit, interlökin – 6 ve oksidan-antioksidan sistem üzerine etkisi
The effect of atorvastatin therapy on the levels of nitric oxide, interleukin-6 and oxidant-antioxidant system after myocardial infarction
  1. Tez No: 195221
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL BAŞARALI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SADIK BÜYÜKBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kardiyoloji Yoğun Bakım Ünitesine Akut Myokard İnfarktüsü (AMI) tanısı ile kabul edilen (yaşları 38- 81 aras nda ) 50 kişide gerçekleştirildi. Plazma malondialdehit (MDA), nitrik oksit ( NO), interlökin- 6 ( IL-6), total kolesterol (TK) ve düşük dansiteli lipoprotein (LDL-K) seviyeleri, eritrosit MDA seviyeleri, ve plazma ve eritrosit süperoksit dismutaz (SOD) aktiviteleri, düşük doz ( 10-40 mg/gün ) ve yüksek doz ( 80 mg/gün) atorvastatin tedavisi uygulamas öncesinde ve 12 haftal?k tedavi sonras nda ölçüldü. Analiz parametreleri kolorimetrik endpoint ve ELISA yöntemleriyle Biyokimya Anabilim Dalı Araştırma Laboratuvarında gerçekleştirildi. Hem düşük hem yüksek doz atorvastatin uygulanan gruplarda; plazma MDA, IL- 6, TK ve LDL-K seviyeleri anlamlı olarak düşük iken (p < 0.001), plazma NO seviyesi ve plazma ve eritrosit SOD aktiviteleri anlaml olarak yüksekti (p < 0.001). Sonuçlarımız atorvastatin tedavisinin AMI ile ilişkili oksidatif stres ve enflamasyonu azaltmada yararlı olduğunu göstermiştir. Bizler, AMI hastalarının tedavisinde düşük doz atorvastatin uygulamasının yararlı olabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
This study was performed on 50 patients (aged between 38-81 years) with acute myocardial infarction (AMI) and applied to Coronary Intensive Care Unit of Meram Medical School of Universty of Selcuk. Plasma malondialdehyde (MDA), nitric oxide (NO), interleukin- 6 (IL-6), total cholesterol(TC) and low density lipoprotein cholesterol (LDL-C) levels, and erythrocyte MDA levels, plasma and erythrocyte SOD activities were measured in 50 patients with AMI before and after 12 weeks of treatment with low (10-40 mg/day) and high (80 mg/day dosages of atorvastatin (low and high dosages) These parameters were determined with colorimetric end point and ELISA methods in Research Laboratory of Biochemistry Deparment.