Modifiye akrilik bonded hızlı üst çene genişletme apareyinin sökümü sonrası oluşan bakteriyeminin incelenmesi
Investigation of bacteremia incidence after removal of the modified acrylic bonded rapid maxillary expansion appliance.
- Tez No: 195224
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK AYHAN BAŞÇİFTÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalısmamızın amacı, üst çene darlığına sahip vakalarda uygulanan modifiye akrilik bonded HÜÇG apareyinin, bantlı HÜÇG apareyleri kadar hijyenik olmaması sebebiyle HÜÇG sonrası herhangi bir bakteriyemiye sebep olup olmadığının arastırılmasıdır. Bu amaçla çalısma grubuna yasları 12.2 ile 16.6 yıl arasında değisen ve ortalama yasları 14.4±0.87 olan 15 kız 10 erkek toplam 25 birey katıldı. Bütün hastalar ortodontik tedavinin basında aynı aparey ile hızlı üst çene genisletmesine tabi tutuldular. Genisletme sonrası, apareyin sökümünden hemen önce kontrol amaçlı olarak ve hemen sonra (ortalama 3 dakika içinde) 10'ar ml'lik iki kan örneği alındı. Bütün kan örnekleri otomatik BacT/ALERT®3D kan kültürü sisteminde inkübe edildi. Kültürlerdeki bakteri tanımlaması için konvansiyonel biyokimyasal metotların yanında bioMeriux API kitleri de kullanıldı. Yumusak doku kanaması 25 hastanın 11'inde apareyin sökümü esnasında gözlendi. Apareyin sökümü sonrası ise 25 hastadan 8'inde bakteriyemi varlığı tespit edildi. Bakteriyemi ile kanama arasındaki olası iliskinin incelemesinde Fisher'ın exact testi kullanıldı. Sonuç olarak, bakteriyemi görülme sıklığı ile kanama arasında istatistiksel olarak anlamlı bir iliski bulunamadı (p=0.054). Ortodontik tedavilerde bakteriyel endokardit riski tasıyan hastalarda dis ve doku destekli HÜÇG apareyini veya diğer benzer tipte sabit akrilik apareyleri kullanırken dikkatli olunması ve hastalara islemler esnasında profilaksi uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the transient bacteremia following the removal of a modified bonded rapid maxillary expansion appliance.The sample of the study consisted of 25 subjects (15 females, 10 males; mean age 14.4±0,87 years) aged between 12.2 years and 16.6 years. All subjects underwent rapid maxillary expansion with the same appliance at the onset of the orthodontic treatment. Two 10ml blood samples were taken, the first as a baseline and the second 3 minutes after the removal of the appliance. All blood samples were incubated in an automated blood culture system and bacteria were identified using conventional biochemical methods and bioMerieux API kits. Overt soft tissue bleeding was observed in 11 out of 25 patients during appliance removal and 8 of 25 patients showed bacteremia after appliance removal. The data were analyzed using Fisher?s exact test. No statistically significant relationship was found between overt bleeding and bacteremia incidence (p=0.054) Considering that transient bacteremia occurs due to trauma caused by the removal of the modified bonded rapid maxillary expansion appliance, it is suggested that orthodontist should consider the possibility of bacterial endocarditis in at risk patients when using splint type tooth and tissue-borne rapid maxillary expansion appliances.