Konya ve çevresinde farklı tip ambalajlarda tüketime sunulan tulum peynirlerinin kalite nitelikleri
Quality characteristics of tulum cheese submitted to consumption in different types of packges in konya and in the vicinity of konya
  1. Tez No: 195223
  2. Yazar: HİLAL DUYGU ÇALIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF DOĞRUER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, Konya ve çevresinde üretilen, deri, bez ve bidon olmak üzere üç farklı tip ambalaj içerisinde olgunlaştırılan, market ve pazar şeklinde iki farklı satış merkezinde tüketime sunulan tulum peynirlerinin kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerini belirleyerek; ambalaj şeklinin ve satışa sunuldukları alanların kalite niteliklerine etkisini saptamak amacıyla gerçekleştirildi. Kimyasal yönden analizi yapılan numune gruplarının, rutubet, kuru maddede yağ, kuru maddede tuz ve kül miktarları ile laktik asit cinsinden asitlik ve pH dereceleri sırasıyla %38.50-49.77, %27.26-49.17, %5.60-8.42, %3.63-5.58, %0.72-1.07 ve 5.02-5.38 değerleri arasında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, to determine chemical and microbiological properties of tulum cheese which produced in Konya and in the vicinity of Konya, ripened in three different packages as skin bag, cloth bag and plastic drum, submitted to consumption in two different sales outlets as store and market and effects of package types and sales outlets to quality characteristics were aimed. Moisture, fat in dry matter, salt in dry matter and ash values, acidity in terms of lactic acid and pH values of sample groups which analysed chemically were detected as %38.50- 49.77, %27.26-49.17, %5.60-8.42, %3.63-5.58, %0.72-1.07 and 5.02-5.38, respectively.