Ratlarda farklı dozlarda uygulanan çinkonun çeşitli dokularda oksidan-antioksidan sisteme etkileri
The effects of different doses of zinc on oxidant-antioxidant system in rat various tissues
- Tez No: 195238
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE BİLGİHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalısmamızda çinkonun oksidatif stres yoklugunda doza baglı olarak rat karaciger, böbrek ve beyin dokularında oksidan-antioksidan sistem üzerine etkilerini ve histolojik bulguları inceledik. 49 saglıklı rat 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna sadece standart rat diyeti, düsük doz çinko grubuna ilaveten 3 mg/kg oral çinko sülfat, orta doz çinko grubuna ilaveten 12 mg/kg oral çinko sülfat ve yüksek doz çinko grubuna ilaveten 25 mg/kg çinko sülfat 13 gün boyunca uygulanmıstır. 13 gün sonra ratlar sakrifiye edildi ve beyin, böbrek ve karaciger dokuları ayrıldı. MDA, AOPP, SOD, GPx, GR düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In our study we aimed to investigate the zinc role on the oxidantantioxidant system and histological findings at the absence of oxidative stress in rat liver, kidney and brain tissues with the dose dependent manner. Thirty-nine healthy rats were divided into 4 groups; control group (ad libitum (AL) diet, (n=9)), low dose zinc group (AL diet plus 3mg/kg oral Zn sulfate, n=10), middle dose zinc group (AL diet plus 12mg/kg oral Zn sulfate, n=10) and high dose zinc group (AL diet plus 25 mg/kg oral Zn sulfate, n=10). After 13 days rats were sacrificed and livers, kidneys and brains were removed. MDA, AOPP, SOD, GPx, GR were measured.