Kardiyovasküler cerrahide klasik yöntemle hazırlanan safen ven greftlerin endotel hasarından korunması
Prevention of saphenous vein grafts from endothelial injury, which were prepared via traditional methods in cardiovascular surgery
- Tez No: 195239
- Danışmanlar: PROF.DR. LEVENT GÖKGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada; klasik yöntemle hazırlanan safen ven greftlerin endotel hasarından korunmasına yönelik daha önceden kullanılmayan bir ajanla (Aminocardol) etkinliği iyi bilinen bir vazodilatatör ajan (Verapamil) kıyaslanarak değerlendirildi. Ayrıca potasyum içerikli kan kardiyopleji solüsyonunun safen ven intima, subendotelyal yapı ve mediasına ne şekilde etki ettiği araştırıldı. Koroner bypass cerrahisinin klasik safen ven hazırlama tekniği ile aynı cerrah tarafından safen ven açığa çıkarıldı. Safen ven greftin kullanılmayan distal bölgesinden atravmatik müdahaleyle 10 cm kadar parçası alındı. İnceleme grupları; Grup 1 (kontrol), Grup 2 (verapamil), Grup 3 (Aminocardol), Grup 4 (kan kardiyoplejisi) olarak oluşturuldu. Kontrol grubu ven örneği hiçbir işlem yapılmadan nativ doku olarak fikse edildi, diğer gruplara ilgili solüsyonuyla 2 dakika süreyle 100 mmHg basınç uygulandı ve sonrasında örnekler grup solüsyonları içerisinde 45 dakika süreyle bekletildi. Örnekler iki parçaya ayrılarak ışık ve elektron mikroskopta incelenmek üzere hazırlandı. Işık ve elektron mikroskopta örneklerin intima, media kalınlıkları ölçüldü ve hücreler, yapıları hasar yönünden (Grade 1,Grade 2, Grade 3, Grade 4) değerlendirilerek sayıldı. Çalışmanın verileri SPSS 15.0 İstatistik paket programına aktarılarak analiz edildi (Chicago, IL). Tüm gruplarda intima, media, Grade 2 ve Grade 3 hücreler arasında istatistiksel anlamlı bir fark gözlenmedi (p>0.01). Ancak Grade 1 hücreler yönünden bakıldığında Kontrol-Verapamil grubu arasında (p0.01) anlamlı bir fark saptanamadı. Aminocardol grubu doku kesitleri nativ dokuya en yakın grup olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study; we aimed to compare effect of Aminocardol on vein wall that is not used before for prevention of vein grafts, and Verapamil, as well known agent for prevention of saphenous vein grafts from endothelial injury during preparation via traditional methods. In addition, we studied with blood cardioplegia solution which is containing high level potassium, for investigating the effect of potassium on vein wall. By the same surgeon, from 10 consecutive patients whom underwent CABG in Gazi University Department of Cardiovascular Surgery the saphenous veins were traditionally harvested and 10 centimeter of vein was used for study. Each harvested vein was divided to four parts. First parts of veins were fixed immediately without any process and were labeled as Group 1. Second parts of veins were processed with Verapamil, (with 100 mmHg 2 min. distending and 45 min. storing in group solution) and labeled Group 2. Same procedure was applied with Aminocardol and Blood cardioplegia solution, and labeled Group 3 and Group 4. All preparats were divided to two parts for examination under light and electron microscopy. In microscopic examination, intima, media thickness was measured and cells counted according to destruction level. (Grade 1-2-3-4) Data of study was analyzed on SPSS 15 statistic pocket program. In all groups there were no significant differences (p>0.01) between intima, media, Grade 2 and 4 cells. However, there was a significant difference for Grade 1cells between with control and verapamil group, and decided that verapamil was not effectual to prevent vein wall. Between control and cardioplegia groups there were a very significant difference (p0.01) and tissue sections were similar as control group.