İdiopatik tip konjenital pes ekinovarus deformitesinde cincinnati ve turco insizyonları ile yaptığımız komplet subtalar gevşetme ameliyatlarının klinik ve radyolojik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the clinical and radiological results of complet subtalar release operations by using the cincinnati and turco incisions in idiopathic congenital clubfoot
- Tez No: 195260
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LOKMAN KARAKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dogustan çarpık ayagın (DÇA) insidansı, 1000 canlı dogumda 1-2'dir. Bu deformitenin etyolojisi, patolojik anatomisi ve tedavisi hakkında tam bir fikir birligine varılamamıstır. Tedavide öncelikle konservatif yöntemler uygulanır. Konservatif tedavi yöntemlerinin basarısız oldugu durumlarda, cerrahi tedavi kaçınılmazdır. Komplet subtalar gevsetme (KSTG), esas olarak kalkaneusun derotasyonunu saglamakla beraber, deformitenin tüm komponentlerini bir seansta düzelten basarılı bir cerrahi yöntemdir. Biz, Cincinnati (grup 1) ve Turco (grup 2) insizyonlarıyla KSTG ameliyatı uyguladıgımız ve takip süresi en az bir yıl olan 26 hastanın (40 ayak) klinik ve radyolojik sonuçlarını Simons kriterlerine göre degerlendirmeyi ve sonuçlarını karsılastırmayı amaçladık. Tarsal kemik patolojileri, intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlar ayrıca degerlendirildi. Simons'un kriterlerine göre klinik olarak grup 1'de 27 ayakta (%100) basarılı, grup 2'de 11 ayakta (%85) basarılı, 2 ayakta (%15) basarısız (p>0.05); radyolojik olarak grup 1'de 16 ayakta (%59) basarılı, 11 ayakta (%41) basarısız, grup 2'de 2 ayakta (%15) basarılı, 11 ayakta (%85) basarısız sonuç alındı (p0.05). Gelisen ödem nedeniyle grup 1'de 21 ayakta (%77.8), grup 2'de ise yalnızca 1 ayakta (%7.6) postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
The incidence of clubfoot is 1-2 per 1000 live births. The etiology, pathological anatomy and treatment of congenital idiopathic clubfoot unfortunately are still controversial. Most authors agree that congenital clubfoot initially should be treated nonoperatively. However, when nonsurgical treatment fails to correct the deformities, surgical treatment is indicated. Complete subtalar release is a successful surgical technique that enable correction of all components of the deformity at a single session. Complete subtalar release can be made by using the Cincinnati incision, Turco incision or Carroll?s two-incision. We aimed to compare the clinical and radiological results of 26 patients (40 feet) who underwent complete subtalar release by using the Cincinnati incision (group 1) and Turco incision (group 2) for idiopathic congenital clubfoot with at least 1 year follow-up. Tarsal bone problems, intraoperative and postoperative complications were analyzed separately. According to the Simons? criteria, the clinical results were successful in 27 feet (%100) in group 1 and in 11 feet (%85) in group 2 (p>0.05). The radiological results were successful in 16 feet (%59) in group 1 and in 2 feet (%15) in group 2 (p0.05).