Kronik hemodiyaliz hastalarında nondipper hipertansiyon nedenleri
Causes for nondipper hypertension in chronical hemodialisis patients
- Tez No: 195259
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ İHSAN GÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kronik hemodiyaliz (HD) hastalarında hipertansiyon (HT) yaygın bir problemdir. Bu çalışmanın amacı kronik HD hastalarında nondipper kan basıncının nedenlerini incelemek ve bu nedenlerin kardiyovasküler hastalık risk faktörlerini nasıl etkilendiğini araştırmaktır Çalışmaya antihipertansif ilaç kullanmayan normotansif 57 kronik HD hastası ile 19 sağlıklı kişi alındı. Tüm olgulara ambulatuar kan basıncı monitorizasyonu yapıldı. Ekokardiyografi ile sol ventrikül kitle indeksi (SVKİ), karotid arter intima-media kalınlığı (CCA IMT) ve damar kompliansı ölçümleri yapıldı. Bioimpedans analizi ile vücut sıvılarının ölçümleri yapıldı. Hastaların kan örnekleri HD seanslarının başlangıcında alındı.
Özet (Çeviri)
Hypertension (HT) is a common problem in hemodialisis (HD). The aim of this study is to investigate the causes for nondipper HT in chronical HD patients and to explore their impact on risk factors for cardio-vascular diseases. 57 chronical HD patients with an average age of 50 ± 18 and 19 healthy individuals with an average age of 47 ± 13 were included in the study. Blood pressure parameters were measured by applying Ambulatory Blood Pressure Monitorization (ABPM) on the arm without fistula for the period between two HD sessions. Left Ventricle Mass Index (LVMI) Carotid Intima-Media Thickness (IMT), and vein compliance was measured by echocardiogramm. Bioimpedance analysis was applied before and immediately after the HD. Routine heamatological and biochemical analysis were performed in all cases, and high sensitive C - reactive protein (hsCRP), von Willebrand Factor (vWF), and homosisteine levels were measured. Statistically, the average Sistolic Blood Pressure (SBP) and Diastolic Blood Pressure (DBP) was found significantly higher in patients compared to the control group, however sistolic decrease rates were found lower (p0.05).