Akut hiperkapnik solunum yetersizliğinde noninvaziv mekanik ventilasyon kullanımının etkinliği ve serum bnp düzeyine olan etkisi
The efficacy of noninvassive mechanical ventilation and the effect on serum bnp level in the patients with acute hipercapnic respiratory failure
- Tez No: 195263
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEŞE DURSUNOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Akut hiperkapnik solunum yetmezligi olan hastalarda, noninvaziv mekanik ventilasyonun solunum fonksiyonları, arter kan gazı, ve serum B-tipi natriüretik peptid düzeyleri üzerine olan etkinliginin arastırılması. Metod: Noninvaziv mekanik ventilasyon tedavisi endikasyonuna sahip, 36 akut hiperkapnik solunum yetmezligi olan hasta çalısmaya dahil edildi. Medikal tedavi ile birlikte, noninvaziv mekanik ventilasyon baslangıç basınçları, IPAP:8 santimetresu ve EPAP:4 santimetresu olmak üzere tüm hastalarda baslandi. Oksijen satürasyonu %88'in üzerinde olacak sekilde oksijen tedavisi verildi. Noninvaziv mekanik ventilasyon uygulaması süresince arter kan gazı degerlerine göre basınçlar modifiye edildi. Tüm hastalara noninvaziv mekanik ventilasyon tedavisi öncesi ve sonrasında solunum fonksiyon testleri, ekokardiyografi yapıldı ve serum örneklerinde NT-proBNP ölçümleri uygulandı. Verilerin istatistiksel degerlendirilmesinde, SPSS for Windows (10.0) istatistik paket programı ile paired sample test -Student's t-testi ve repeated Anova testi kullanıldı. Bulgular: Noninvaziv mekanik ventilasyon kullanım süresi 10.02±4.4 gün, günlük kullanım süresi ise 16.1±5.4 saat idi.
Özet (Çeviri)
Aim: To analyse the efficacy of noninvasive mechanical ventilation on pulmonary function tests, arterial blood gases, serum B type natriuretic peptide in patients with acute hypercapnic respiratory failure. Methods: 36 acute hypercapnic respiratory failure patients with noninvasive mechanical ventilation indications were included into the study. Besides medical therapy, noninvasive mechanical ventilation was started with initial pressures of IPAP 8 centimeter water and EPAP 4 centimeter water to all patients. Oxygen treatment was continued to sustain oxygen saturation above 88%. Pressures were modified according to arterial blood gas values during treatment. Pulmonary function tests, echocardiography and serum NT-proBNP measurements were repeated before and after noninvasive mechanical ventilation. For statistics, paired sample test and repeated Anova with SPSS package program (10.0) for Windows were applied. Results: Noninvasive mechanical ventilation usage was 10.02±4.4 days while daily usage was16.1±5.4 hours.