Tek plaka yuvarlak örme makinalarında desen verme
Becoming of the pattern by using the single jersey knitting machines
  1. Tez No: 19528
  2. Yazar: NESRİN ÇİLİNGİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALTAN ORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET“Tek Plaka Yuvarlak Örme Makinalarında Desen Verme”konusunun incelendiği bu tezde. Atkı örmeci liginde ilmeğin yapısı ve ilmek oluşum safhaları şekil ve grafikle açıklanmıştır. Bir kumaş yüzeyinin meydana gelebilmesi için makin» İle makina üzerindeki temel elemanlar tanıtılmış »örme sanayinde çoğunlukla kullanılan ana örgüler i no elenmiş, bunlara ait şekil ve örnekler verilmiştir. Ayrıca Jakar sistemiyle kumaşa desen verme konusunda gerek renkli iplikler kullanılarak kumaş yüzeyinde motif elde etme, gerekse iğnelere değişik hareketler vererek (Çalışma-çalışmama-yarım çalışma) ajur oluşturma örnekleri makina tiplerine göre incelenerek çeşitli örnekler verilmiştir. Kitabın son bölümünde ise, renkli.jakar desenli kumaş üretiminin randımana olan etkisi incelenmiştir. -III-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BECOMING OP THE PATTERN BY USING THE SINGLE JERSEY KNITTING MACHINES. In this study that consists of the becoming of the pattern by using the single Jersey, the form of the loop in the weft knitting tecnique is illustrated by using some figures and main equipments on the machine are shown, the main patterns of knitting tecnique which is used by the knitting industry, are researched and some figures and examples, are are deal with these subjects, are given moreover. Some examples are given about the jaokard system. In this system, the forming of the fabric by using the dyed yarns or the moving of the needles (running-out of order-half moving"!} are researched and F»ome examples about the forming of the transfer are given,accoding to the machines types. At the end of this book, some faults on the dyed or grey knitting fabrics and making up these faults,and the effect of the colored Jackard pattern on the efflcency are researched. -IV-