Farklı düze tipleri kullanılarak eğrilmiş open-end rotor ipliklerinden örme süprem kumaş özelliklerinin incelenmesi
Investigation of properties of single jersey fabrics made from open-end rotor yarns produced by using different nozzle types
- Tez No: 275526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu tez kapsamında, aynı numarada farklı düze tipleri kullanılarak %100 Urfa pamuğundan aynı şartlarda elde edilmiş Ne 30/1 open-end rotor ipliklerinden makine üstü ayarlanabilen beş farklı ilmek iplik uzunluğunda üretilmiş ham ve mamul süprem kumaşların yapısal, boyutsal ve performans özellikleri ile üretim maliyet analizi ve optimizasyonu yapılmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle Rieter R1 open-end rotor iplik makinesinde aynı işletme şartlarında Ne 30/1 iplikler üretilmiştir. Her bir iplik üretimi için çalışmada seramik malzemeden yapılmış beş farklı düze tipi kullanılmıştır. Bunlar K4KK(dört çentikli, düz), K4KS(dört çentikli, düz ve derin yivli), K6KF(altı çentikli düz), K8KK (sekiz çentikli, düz), KSNX(spiral ve az yivli) olarak tanımlanmaktadır. Kumaş üretimi makine inceliği 28 fayn, çapı 32 inç olan Mayer&Cie Relanit 3.2 tek plaka yuvarlak örme makinesinde gerçekleştirilmiştir. İplikler makine üstü 50 iğne üzerinde ayarlanan beş farklı ilmek iplik uzunluğunda makine, iplik ve ticari değer/kalite şartları gözetilerek 14-17cm minimum ve maksimum değerler arasında süprem kumaş olarak örülmüş ve boya terbiye prosesine girmiştir. Düze tipinin ve ilmek iplik uzunluğunun süprem örme kumaşların birçok özelliğini etkilediği özellikle ilmek iplik uzunluğunun üretim ve ürün özelliği bakımından belirleyici esas parametrelerden biri olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen regresyon denklemlerinin kullanılabilirliği ortaya konulmuş ve süprem örme kumaşın birim maliyet analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucu ölçümleriyle, optimizasyon sonucunda elde edilen verilerin uyumlu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we studied structural, dimensional and performance properties of plain or single jersey knitted fabrics made from open-end rotor spun yarns including the production cost analysis and optimization process upon the basic data and information obtained via the manufacturing the necessary yarns and knitted fabrics under the mill conditions as the materials of the works proposed. The yarns were produced for different nozzle types and they are the same in counts as Ne 30/1. Rieter R1 open-end rotor spinning machine was used in production and the spinning conditions were kept in the same condition during manufacturing of yarns. Turkish Urfa region cotton was specifically handled in the study as a raw material. These nozzle types are known as K4KK (plain with 4 grooves), K4KS (plain with 4 grooves and aggressive flute insert), K6KF (plain with 6 grooves), K8KK (plain with 8 groves), KSNX (spiral with soft flute insert). Apart from the nozzle types, the yarn production conditions and machine parameters were kept the same. Fabric productions were realized by using a 28 fine, 32 inch diameter single plated Mayer&Cie. Relanit 3.2 circular knitting machine. The yarns were converted to plain knitted fabrics adjusting the yarn stitch length between 14-17 cm on the machine as they are the minimum and maximum values limited by the yarn type, machine and commercially accepted conditions. The stitch length could be adjusted by changing the yarn length feeding defined for a number of yarn knitting needles, 50 needles in our case. After knitting, finishing process was applied on the fabrics. Overall, the detailed results are given through the thesis.