Soya fasulyesi (Glycine max) çeşitlerinde protein ve yağ miktarlarının saptanması
  1. Tez No: 19529
  2. Yazar: MÜŞERREF ÖZEREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AVNİ KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
5. ÖZET Bu araştırmada yurdumuzda kültürü yapılan soya fasulyesi tohumlarının protein ve yağ içeriği, nem oranı ve testa miktarı belirlendi. Soya tohumlarında protein içeriğini belirlemek için dört farklı yöntem kullanıldı. Soya fasulyesi tohumlarında protein, yağ ve nem içerikleri ve testa miktarlarmda sırası ile % 21 - % 33.6, % 18.7 - % 23, % 9.9 - % 11 ve % 6.36 - % 9.09 oranında değişiklikler vardır. Saf soya fasulyesi tohum proteinlerinin elektroforetik analizinde jel bantlarında kantitatif farklılık gözlenmemiştir. 31
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY Protein and oil contents, the percentage of moisture and testa of soybean seeds cultured in our country were determined in this research. To estimate protein contents of soybean seeds four different methods were used. There were changes in protein, oil and moisture contents and the amount of testa in soybean seeds ranging from 21% to 33%, from 18.7% to 23%, from 9.9% to 11.0% from 6.36% to 9.09%, respectively. Electrophoretic analyses of pure soybean protein did not show qualitative differances in the gel patterns. 32