Esansiyel yağ ve/veya humatın yüksek çevre sıcaklığında beslenen etçi piliçlerde performans ve karkas özelliklerine etkisi
The effect of dietary essential oil and/or humate on performance and carcass traits of broiller reared in high ambient temperature
  1. Tez No: 195282
  2. Yazar: AHMET SARPER BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu araştırmada, yüksek çevre sıcaklığında etçi piliç karma yemlerine katılan esansiyel yağ karışımı ve/veya humatın, besi performansı ve bazı karkas değerlerine etkilerinin, flavomycine göre karşılaştırılması amaçlandı. Araştırmada 200 adet Ross ırkı erkek ve dişi etlik piliç kullanıldı. Civcivler, her birinde 40 hayvan bulunan 4'er alt gruplu 5 gruba ayrıldı. Araştırmada kullanılan başlangıç ve bitirme yemlerine, 3'er günlük periyotlar halinde antibiyotik, esansiyel yağ karışımı (Fitococci) ve humat, sırası ile 250 g/ton, 1kg/ton ve 1.5 kg/ton miktarlarında katılarak; antibitokli grup (A), esansiyel yağ karışımlı grup (EY), humatlı grup (H) oluşturuldu. Ayrıca, esansiyel yağ ve humat karışımının sinerjik etkisinin belirlenmesi için de, bu katkıların tek başlarına kullanılan miktarları birlikte katılarak, esansiyel yağ + humat kombinasyonlu gruplar (EY+H) oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the effect of dietary essential oils and /or humate as alternatives to flavomycine on performance and carcass characteristics of broiler reared in high ambient temperature. Two hundred male and female Ross chicks were used this research. The chicks were divided into 5 groups. All groups divided into four subgroups including 10 chicks, randomly. Dietary antibiotic, essential oil, humat and essantial oil plus humate were added to basic broiler diet to be 250 g/ton, 1kg/ton, 1.5 kg/ton and 1kg/ton +1.5kg/ton, respectively. Groups were desinged as with antibiyotic (A), essential oils (EO), humate (H) and essantial oils plus humate (EO+H) groups. At the end of the study, the live weight gain was determined as 1847.08, 1955,28, 1868.48, 1833.68 and 1748.63 g, respectively.