Genç yetişkin ve yetişkin serebral paralizili bireylerde sağlıkla ilgili yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of health related quality of life in young adult and adult individuals with cerebral palsy.
- Tez No: 195285
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç yetişkin ve yetişkin serebral paralizi(SP)'li bireylerin fonksiyonel durumlarını ve sağlıkla ilgili yaşam kalitelerinietkileyen faktörleri incelemektir. Bu amaçla, 15 yaş ve üstü 45 yetişkin SP'li bireyin,demografik bilgileri alınmış, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (GMFCS)'negöre seviyesi belirlenmiş, anksiyete ve depresyon düzeyini belirlemek amacıyla,Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ),Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), ağrı ve yaşam memnuniyetini değerlendirmekamacıyla, Görsel Analog Skalası (VAS), fonksiyonel bağımsızlık düzeyi için,Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FIM) ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesinideğerlendirmek amacıyla Nottingham Sağlık Profili (NHP) kullanılmıştır. Ekstremitetutulumuna göre incelendiğinde, olgularda yaşam kalitesi ile ilgili istatistikselanlamda bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Aynı şekilde, çalışan ve çalışmayan,bağımsız yürüyen ve yürüyemeyen olgular ve cinsiyetler arasında da yaşam kalitesideğerleri açısından bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Olguların yaşı ile ağrı,depresyon, toplam FIM ve toplam NHP değerleri arasında bir ilişki bulunmamıştır(p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate thefactors affecting functional status and health related quality of life (HRQoL) inyoung adult and adult individuals with cerebral palsy (CP). For that purpose thedemographic characteristics of 45 individuals with CP who were 15 years or olderwere recorded and their levels according to Gross Motor Function ClassificationSystem were noted. Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), BeckDepression Scale (BDS) and Beck Anxiety Scale (BAS) were used to determine theirlevels of anxiety and depression. Visual Analogue Scale (VAS), FunctionalIndependence Measurement (FIM) and Nottingham Health Profile (NHP) were usedto assess pain, level of functional independence and health related quality of life,respectively. There found to be no difference between the subjects as for quality oflife when it is investigated according to extremity involvement (p>0.05). Likewise,there were no difference in the aspect of HRQoL between males and females,workers and non-workers, independent walkers and dependents (p>0.05). There wasno correlation between the subjects? age and pain, depression, FIM scores and totalHRQoL scores (p>0.05).