Ankara'da yemek fabrikalarının sorumlu yöneticilerinin beslenme bilgi düzeylerinin ve yönetimsel ilgi/yaklaşımlarının belirlenmesi
The determination of nutrition knowledge and managerial knowledge/ approach of responsible managers of mass catering in Ankara
- Tez No: 195286
- Danışmanlar: PROF. YASEMİN BEYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, İşletme, Nutrition and Dietetics, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırma, toplu beslenme sistemlerinden (TBS) biri olan ve Ankara'da bulunan yemek fabrikalarında üretimden sorumlu yöneticilerin genel özellikleri ile beslenme/toplu beslenme bilgi düzeylerini ve yönetimsel bilgi/yaklaşımlarını belirlemek, eğitim gereksinimlerini saptamak ve TBS konusunda yapılacak yasal düzenlemelere dayanak oluşturmak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Yemek fabrikalarında hijyen, besin hazırlama-pişirme-servis yöntemleri ve optimum araç-gereç durumu gözlemlenerek ve menüler incelenerek yöneticilerin TBS uygulamaları değerlendirilmiştir. Araştırma kriterlerini sağlayan 51 yemek fabrikasında, 51 (%12.2) sorumlu yönetici ve 367 (%87.8) çalışan olmak üzere toplam 418 kişiye anket uygulanmıştır. Yöneticilerin yaşlarının 19-58 yaş arasında değiştiği, %68.6'sının kadın olduğu ve %82.3'ünün mevzuata uygun meslek gruplarından (MUMG) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the demographic characteristics of managers responsible from the food production in mass caterings located in Ankara and also to determine their knowledge level about nutrition and management/managerial approach. Besides, this study was aimed to determine the field of managers? training requirements and to database for the legal arrangements. The proficiencies of the managers were evaluated by observing the hygiene, food preparation-cooking-service methods and optimum equipment conditions in the mass caterings and also by checking the menus. The questionnaires were applied to total 418 kitchen staff among which 51 of them were responsible managers and the rest 367 were assistant staff. The ages of the managers were varied between 19-58, 68.6% of them were women and 82.3% of them were from the legislatively approved job groups. The managers were interested in training on food preparation, cooking methods, menu planning and healthy nutrition issues as well as human resource management and managerial skills. According to the nutrition knowledge scores, 56.9% of the managers have sufficient level of nutrition knowledge.