Laparotomi uygulanacak hastaların izofluran anestezisinde kullanılan n-asetilsisteinin karaciğer üzerine olan etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of n-acetylcycteine used in used in of isoflurane anesthesia of laparotomy patients on hepatic functions
- Tez No: 195295
- Danışmanlar: PROF.DR. BELKIS TANRIVERDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
zofluran anestezisinde, NAC'nin karaciger fonksiyonları üzerine etkilerini degerlendirmek için perioperatif alınan venöz kan örneklerinde çalısılan biyokimyasal ve oksidatif stres parametrelerinin sonuçlarını karsılastırmayı amaçladık. ASA I-II grubuna ait jinekolojik laparotomi geçirecek toplam 41 olgu rastgele 2 gruba ayrıldı. Grup P (n=21) deki hastalara operasyondan önce plasebo olarak 30 dakika süresince %0.9 NaCl sıvı infüzyonu, Grup N (n=20) deki hasta grubuna ise 150 mg/kg 30 dakika içerisinde i.v. N-asetilsistein verildi. Grup P de operasyon süresince salin infüzyonu, Grup N'ye ise 12,5 mg/kg/h N-asetilsistein i.v. olarak verildi. SAB'nın 80 mmHg altında olması hipotansiyon olarak degerlendirildi. Anestezi idamesi % 0,5?3 konsantrasyonda izofluran, %50 N2O:O2 içinde taze gaz akımı 6 L/dk olacak sekilde verildi. Preoperatif, postoperatif 1 saat sonra ve postoperatif 24. saatte venöz kanda AST, ALT, LDH, GGT, Protrombin zamanı, PTT, INR, GSH ve MDA ana degiskenler olarak takip edildi. Perioperatif dönemde gelisen yan etkiler de kaydedildi. Tüm hastalarda sistolik, distolik, ortalama arter basınçları, kalp atım hızı ve SpO2 ölçümleri kaydedildi. Postoperatif 24. saatte AST, ALT, LDH, GGT, GSH ve MDA degerlerinde azalma görüldü. Postoperatif 24. saatte PT, PTT ve INR'de istatistiksel olarak anlamlı bir artma saptandı. Grup P'de SAB, OAB, DAB ve KAH' da indüksiyon sonrası degerler kontrol degerine göre azalması istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Grup N'de indüksiyon ile beraber 11 hastada OAB 80 mmHg' nın altına düsmüs olup Efedrin HCl ile müdahale edildi. Yan etkiler arasında 9 vakada da yüzde kızarıklık gözlendi. Sonuç olarak jinekolojik laparatomi uygulanan hastaların izofluran anestezisinde verilen N-asetilsistein antioksidan özelligi oldugunu bunu da glutatyon düzeyini artırarak yaptıgını fakat karaciger fonksiyonlarını degistirmedigini ve bu nedenle Nasetilsisteinin halojenli anestetik kullanılan olgularda karacigerde etkinligini arastıracak daha uzun dönemli çalısmalara ihtiyaç oldugu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
We aimed to compare the results of biochemical and oxidative stress parameters worked on venous blood samples taken perioperatively in orders to evalvate the effects of NAC on hepatic functions in isoflurane anesthesia. Total 41 patients of ASA I-II undergoing gynecological laparotomy were randomized in to 2 groups. Patients in Group P (n=21) received preoperatively as placebo %0,9 NaCl fluid infusion thirty minutes, patients Group N (n=20) received i.v. N-acetylcycteine 150 mg/kg in thirty minutes. During the operation Group P received saline infusion, Group N received 12,5 mg/g/h i.v. NAC. SAP under 80 mmHg was evaluated as hypotension. Anesthesia was maintained with %0,5?3 isoflurane concentration, %50 N2O:O2 in 6 L/min fresh gas mixture. Preoperatively, postoperative 1 hour and postoperative 24 hour venous blood samples were taken and AST, ALT, LDH, GGT, Protrombin time, PTT, INR, GSH, MDA values were recorded as main variables. Perioperative side effects were also recorded. n all patients systolic, diastolic, mean arterial pressures, heart rate, SpO2 values were recorded. At postoperative 24 th hour AST, ALT, LDH, GGT, GSH and MDA values were seen to be decreased. At postoperative 24 ht hour PT, PTT, INR values were increased at statistically significant values. n Group P the decrease of post induction values of SAP, MAP, MAP, HR compared to control values statistically significant. n Group N, after the indoction in 11 patients MAP decreased under 80 mmHg and efedrin HCl was administered. Among the side effects, flushing was seen in 9 patients. As a result, in isoflurane anesthesia of patients undergoing gynecological laparotomy, NAC has antioxidant properties which is provided by increasing the level of gluthation but not altering the hepatic functions. Therefore, in halogenated anesthesia cases, long-term studies are needed to research the effective ness of NAC on hepatic functions.